$ DOLAR → Alış: 3,51 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,68 / Satış: 3,70

2015 Nobel Kimya Ödülü bir Mardinli’ye

2015 Nobel Kimya Ödülü bir Mardinli’ye
  • 07.10.2015
  • 49 kez okundu

Sancar, Lindahl ve Modrich hasar görmüş DNA’ların hücreler tarafından onarılmasına ilişkin haritalama çalışmalarıyla bu ödüle layık görüldüler.

Ödülü veren İsveç Kraliyet Bilim Akademisi İsveçli Tomas Lindahl ve Amerikalı Paul Modrich ile Aziz Sancar’ın çalışmalarının “Yaşayan hücrelerin faaliyetlerine dair temel bilgiler sağladığını” belirtti.

MİTHAT SANCAR’IN ÇOK YAKIN AKRABASI

Mardin doğumlu Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Nobel ödülü alması akıllara HDP Mardin milletvekili Mithat Sancar’la akraba olabileceğini olasılığını getirdi. Posta.com.tr’nin edindiği bilgilere göre Mithat Sancar ve Aziz Sancar çok yakın akraba. Aziz Sancar ve Mithat Sancar’ın babaları kuzen. Yani, Aziz Sancar, Mithat Sancar’ın babasının amcasının oğlu. Yani babası ile kuzenler.

ÜNİVERSİTEDE TÜRK EVİ KURDU

Nobel Kimya Ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Amerika’da Kuzey Karolayna’da yaşıyor. Aziz Sancar’ın eşi Gwen Sancar da tıpkı Aziz Sancar gibi, Kuzey Karolayna Üniversitesi’nde Biokimya ve Biyofizik profesörü. Mardin doğumlu Prof. Dr. Aziz Sancar, kurduğu Türk Evi’yle ilgili internet sitesinde şu dikkat çeken ifadelere yer veriyor: “Texas Dallas’ta uçaktan indiğim gün üniversite kampüslerinde böyle evler olması gereğini gördüm ve zaman içinde kendi kaynaklarımı bu tür bir projeye adamaya karar verdim”

MİLLİ VE DİNİ BAYRAMLARDA KUTLAMA

Orhan Pamuk’tan sonra Nobel kazanan isim olarak dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Aziz Sancar, eşiyle kurdukları Türk Evi’nde her dini ve milli bayramı kutluyor. Türk Evi’nin sitesinde yer alan bilgilere göre 30 Ağustos, 23 Nisan gibi milli bayramların yanı sıra, Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda da Türk Evi’nde kutlamalar yapılıyor.

ÖDÜL HABERİNİ EŞİ VERDİ

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, “Ödülü kazanmaktan büyük onur duyduğunu” söyledi. Akademi’den gelen telefonu, eşinin açtığını ve kendisini uyandırdığını belirten 69 yaşındaki Sancar, “Hiç beklemiyordum, çok şaşırdım. Hala da çok şaşkınım” dedi.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Posta)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.