$ DOLAR → Alış: 3,55 / Satış: 3,56
€ EURO → Alış: 3,87 / Satış: 3,89

3 Kürt kadın Nusaybin’de anıldı

3 Kürt kadın Nusaybin’de anıldı
  • 07.03.2013
  • 30 kez okundu

Nusaybin Barış Parkı’nda 6 Mart Çarşamba günü saat 19.00’da bir araya gelen yüzlerce kadın soğuk havaya ve fırtınaya rağmen yaktıkları mumlarla Paris’te hayatını kaybeden 3 Kürt kadının isimlerini yazdı.

Ölen kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Anmaya aralarında BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Zinet Alğat, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Barış Anneleri İnisiyatifi, DÖKH aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. “Öcalan” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

Daha sonra söz alan Barış Annesi Perihan Altuğ, Kürt kadınının kanının son damlasına kadar mücadele ederek adalet isteyeceğini ve barışa karşı olanlara karşı mücadele yürüteceğini söyleyerek, “Kadınlar sürekli barış istiyor. Kadınların katledilmesine, tecavüz edilmesine karşıyız. Kadınlar da haklara sahiptir. Hatta erkeklerden daha çok hakka sahip olmalıdır; çünkü en çok mücadele ve emek veren kadındır. Bundan dolayı artık barış istiyoruz. Barış sağlanıncaya kadar biz kadınlar ayakta olacağız” dedi.

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ise, “Kadınlar, soğukta ve bu kadar rüzgar olmasına rağmen mumları korudunuz ve sönmesin diye bedeninizi mumlara kalkan yaptınız. Kadınların mücadelesi ve başkaldırışı çok önemlidir. Ancak hepimizin yüreği çok acıyor; ama barış için ise insan istekli oluyor. 1 Mart’tan beri Nusaybinli kadınlar 3 Kürt mücadeleci kadın için ayaktadır. Bizler kadının özgürlüğü için yılın 365 günü ayaktayız; çünkü bizim yükümüz ağırdır. Hem Kürdüz hem de kadınız” diye konuştu.

Anma töreninde duygulu anlar yaşandı. Tören sona erdiğinde kadınlar sesiz bir şekilde dağıldı.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.