$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,94 / Satış: 3,95

Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet Türk ve HDP milletvekillerine tepki” başlıklı haberlere tepki gösterdi. Türk, bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve kasıtlı olarak servis edildiğini belirterek, Nusaybin halkı ile dayanışma içinde olduklarının mesajını verdi.

Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
  • 02.08.2016
  • 1.575 kez okundu

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, aylarca süren sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Nusaybin ilçesinde yaptığı esnaf ziyaretine ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere tepki gösterdi. “Nusaybin esnafından Ahmet Türk ve HDP milletvekillerine tepki” başlığı ile servis edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Türk, Nusaybin’de esnaf ve halk tarafından sıcak bir ilgi ile karşılandıklarını belirterek, burada Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek olan çalışmalara ilişkin esnaflarla görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Esnafın daha çok devletin yaptığı kamulaştırmalara yönelik tepkide bulunduğunu aktaran Türk, bu anlamda haklarının savunulması yönünde beklenti ve taleplerinin kendilerine iletildiğini belirtti.

Halkımız devletin hukuksuzluğunu bizimle paylaştı
Sokağa çıkma yasağının kalktığı yerlerde halkla bir araya geldiklerini belirten Türk, “Belediyemizi ziyaret ettik. Kaymakamlığı ziyaret ettik. Yapacağımız çalışmaları ve hizmetleri paylaştık. Halkın beklentileri nelerdir, bunları tespit ettik. Büyükşehir Belediyesi olarak, MARSU olarak bu eksikleri ortadan kaldırmaya yönelik nasıl tedbirleri alacağımızı tartıştık. Orada oluşturan komisyonla eş güdümlü bir çalışma yürütmek için Nusaybin’e gittik” dedi.

Nusaybin ziyareti sırasında esnafı da ziyaret ettiklerini hatırlatan Türk, esnaf ile Nusaybin’in durumu ve taleplerine ilişkin görüşmeler yaptıklarını söyledi. Türk, birçok insanla karşılaştıklarını ve bir iki insanın da eleştirel yaklaşımda bulunduğunu dile getirerek, “ Halkımızın eleştirilerini dinledik. Halkımızın eleştirileri olması kadar doğal bir durum olamaz” diye konuştu.

Nusaybin’ de özellikle devlet tarafından evleri kamulaştırılan insanların, devletin bu hukuksuz uygulamalarına dönük tepkilerini de kendileri ile paylaştığını kaydeden Türk, insanların bu keyfi uygulamaya karşı onların hak ve hukukunu savunmaya yönelik talepleri olduğunu aktardı.
Halk ile görüşmelerinde, insanların orayı terk ettiği dönemde sularının kullanıldığını ve bunun faturalandırıldığını halkın bunun düzeltilmesi yönünde bir talebi olduğunu dile getiren Türk, “Bu konu da endişeleri olmasın. Yeni sayaçlar takacağız. Halkın kullanmadığı su faturalarını biz üstleneceğiz. Bu konuda insanlarımızı mağdur etmeyeceğimizi onlara söyledik. Bu konu da su borçlarının silindiğini kendilerine aktardık” sözlerini kullandı.

‘Halkımızla birlikte olduk, haberler kasıtlı’

Türk, esnaf ile yaptıkları görüşmelerin ardından, bazı basın yayın organları tarafından sanki Nusaybin halkı kendilerine tepki göstermiş gibi haberlerin hızla servis edildiğini hatırlatarak, şunları aktardı: “ Oysa ki biz halkımız içindeyiz. Birçok arkadaşımız gazeteciler bizimle beraber idi. Tam tersine her gittiğimiz iş yerinde insanlar bizi karşıladı. Sohbet ettik. Tabi ki insanlarımızın bu süreçte eleştirileri olacak. Bütün bu yıkımları yaşayan halkımızın eleştirileri başımızın üstünde. Biz bunu saygı ile karşılıyoruz. Açıkça söylüyorum ki ben tepki bekliyordum. Ama bunun olmadığını gördüm. Bizi eleştirmeleri doğaldır. Beklentileri dile getirmeleri doğaldır. Eksikliklerimizi ortaya koymalarını saygılı olarak karşılıyoruz ve doğal bir tepki olarak değerlendiriyoruz. Bazı yayın organları bu tür haberleri kasıtlı olarak servis ediyor. Bu yalan haberleri sanki Nusaybin halkı bize bir tepki vermiş gibi bir görüntü ortaya koymaları gerçekten çok yakışıksız bir tavırdır. Yakışıksız bir durumdur.
Biz gelinceye kadar onlarca insan gruplar halinde bizimle yürüdü. Eğer halkımız eleştirse de eleştirileri başımızın üstüne. O eleştirileri saygı ile karşılarız. Herşeyini vermiş, evi yıkılmış çocuğunu vermiş, varını vermiş insanların tepki göstermesi doğaldır. Ancak özün de böyle bir şey yok. Bir tepki yok. Bize karşı herhangi bir eleştirisel yaklaşımları yoktu. Beklentilerini, bundan sonraki çalışmalarımız konusundaki taleplerini dile getirdiler. “

Nusaybin’de yoğun çalışmalar başlattık

Nusaybin’de yapacakları çalışmalara da değinen Türk, “Biz çalışmalar konusunda hazırlıklarımızı yaptık. MARSU hem de Büyükşehir Belediyesi olarak,15-20 günden beri çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmaları güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Yine şehirlerin aydınlanması ile sokakların, kaldırımların düzenlenmesi ile ilgili ekiplerimizi hazırladık. Şu anda MARSU’nun bütün daire başkanları Nusaybin’de çalışma yapıyor. Büyükşehir’de çalışan en az 20-25 mühendis arkadaşımız orada esnafla halkla konuşarak, sorunlara müdahale etme konusunda bir çaba gösteriyor” şeklinde bilgi verdi.

Nusaybin halkı ile dayanışma içindeyiz
Türk, Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak, sokağa çıkma yasağı ve yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerini terk edip Mardin ve ilçelerine yerleşen binlerce aile ile dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi olarak binlerce aileye gıda ve muhtelif yardım paketleri ulaştırdıklarını dile getiren Türk, bütün bunların kayıt altında olduğunu ve Nusaybin halkı ile dayanışmalarını sürdüreceklerinin altını çizdi.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Mardin.bel.tr)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.