$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,14 / Satış: 4,16

AİHM’den sokağa çıkma yasağı kararı

AİHM’den sokağa çıkma yasağı kararı
  • 12.01.2016
  • 44 kez okundu

Diyarbakır Barosu avukatlarından Neşet Girasun ve Batman Barosu’ndan avukat Erkan Şenses’in Cizre’nin Nur Mahallesi’nde yaşayan Ömer Elçi adına sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve operasyonların durdurulması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuru sonuçlandı.

AİHM’in kararı Cizre’de yaşayan Ömer Elçi adına başvuruyu yapan avukatlara iletildi.

Avukatların ilk kez doğrudan başvurduğu AİHM, eldeki verilerle tedbir kararının verilemeyeceğini belirtti.

Mahkeme bölgedeki şartların başvurucu tarafından çok ağır olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan avukatlar Neşat Girasun ile Erkan Şenses, şunları dile getirdi:

“Tek yargıç tarafından verilen karara göre AİHM her ne kadar bölgedeki durum başvurucu açısından çok ağır olsa da hükümetin başvurucunun temel ihtiyaçları için gerekli adımları atacağına inandığını belirtiyor. AİHM eldeki verilerle tedbir kararı veremeyeceğini ancak şartlar değiştiğinde tekrar başvuru yapabileceğimizi belirtmiş.

“Tek hakim başvurumuzu usulü işlemlerin devamı için AİHM ilgili dairesine tevdi ettiğini belirtmiş. Kısacası AİHM tedbir kararı vermiyor ancak konunun takipçisi olmamızı da istiyor.

“Ömer Elçi adına esas başvuruyu en kısa zamanda yaparak ihlal talebinde bulunacağız. Ömer Elçi adına yapacağımız esas başvuruda Sözleşme’nin 46. maddesi bağlamında AİHM’in hükümete gerekli tedbirleri alması yönünde tavsiyede bulunmasını da talep edeceğiz. Şartlar değiştiğinde ise tekrar tedbir talebinde bulunacağız.”
“AİHM, AYM’nin etkili olmadığına yeşil ışık yakmış oldu”

imc tv’ye konuşan avukatlardan Neşat Girasun ise, AİHM’in söz konusu başvuruya yanıt vermesi ile Anayasa Mahkemesi’nin etkili ve sonuç alıcı olmadığına yeşil ışık yakmış olduğuna da dikkati çekti. Girasun şunları ifade etti:

“Başvurumuz ‘tedbire’ ilişkindi, yani sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına dairdi. Esas başvurumuzu henüz yapmış değiliz. Bu verilen karar, sokağa çıkma yasağı kararının AİHM’e uygun olduğu anlamına gelmiyor.

“Biz bu başvuruyu 29 Aralık’ta yapmıştık. O zaman 28 kişi yaşamını yitirmişti, şu anda ise bu sayı ikiye katlanmış durumda. Dolayısıyla bu yeni kayıpları da dilekçemizde aktaracağız. Bunu çok kısa bir sürede AİHM’e sunmayı planlıyoruz.

“Biz bu başvuruyu, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yapmadan doğrudan AİHM’e yaptık ve dedik ki ‘AYM bu konuda etkili ve sonuç alıcı değil’. AİHM de başvurumuza yanıt vererek aslında AYM’nin etkili ve sonuç alıcı olmadığına yeşil ışık yakmış oldu.”
AYM 5 kez reddetmişti

Anayasa Mahkemesi de daha önce beş kez sokağa çıkma yasağına karşı tedbir taleplerini reddetmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.