$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

“Batı Kürdistan Devrimi” şöleni düzenlendi

“Batı Kürdistan Devrimi” şöleni düzenlendi
  • 22.07.2013
  • 28 kez okundu

Şölene BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve binlerce Nusaybinli katıldı.

Şölen Mitanni Kültür Merkezi meydanına toplanan binlerce Nusaybinlinin halaylar çekmesiyle başladı. Şölene katılan vatandaşlar Abdullah Öcalan bayrakları salladı ve özgürlük sloganları attı.

Kürt sanatçılarının sahne almasının ardından BDP ilçe başkanı Abdulbari Eren ve belediye başkanı Ayşe Gökkan Batı Kürdistan Devrimine dair bazı konuşmalar yaptı.

Son olarak konuşma yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan Mitanni Kültür Merkezi alanına toplanan binlerce vatandaşı selamladı.

Rojava halkının 3 gündür devrim şarkıları söylediğini belirten Aydoğan konuşmasına şöyle devam etti ; “Elbette ki Rojava devrimi aynı zamanda bir kadın devrimidir, bütün devrimci kadınları da buradan selamlıyoruz, bakmayın siz Genelkurmayın sayfalarında PYD’ye, RPG’ye terörist örgütler dediğine YPG Kürt özgürlük devriminin yürütücüsüdür, Rojava özgürlük devriminin sigortasıdır. PYD Rojava halkının demokratik siyasal, yasal partisidir. Bir kez daha onları ve özgürlük devrimini kutluyoruz. 20. yüzyıl Kürtleri inkar yılıydı. 20 yüzyıl Kürtlerin özgürlük mücadelesi sürdüren örgütlerini imha yılıydı, 21. yüzyıla girerken 4 parça Kürdistan’da yaşayan Kürtlere yönelik Irak, İran, Suriye ve Türkiye dördü bir araya geldiler Kürt karşıtlığında birleştiler ve dört bir parça Kürdistan’da yaşayan Kürtlerin özgürlük mücadelesini bitirmek istediler ama dört devletin bu çabasına, saldırılarına rağmen Kürt halkı ölümüne direndi. 2003 yılında ortadoğunun yeniden şekillenme sürecinde Irak’a yapılan müdahale sonrası, Irak Kürdistan’da ki Kürtler federasyonlarını ilan ettiler işte bugün bu yıl 2013’te, 2012’de, 2011’de de yine ortadoğuda başlayan Arap baharından sonra, Arap baharından etkilenen Rojava Kürtleri de kendi ülkelerinde kendi mücadelelerini sürdürdüler. Elbette ki bunların hepsi bir çırpıda olmadı, bir yıl içerisinde çok büyük gelişmeler oldu. 1 yıl içerisinde Rojava Kürtleri özgürlük devrimlerini ilan ettiler. Ama bugünlere elbette ki kolay gelinmedi çok bedeller ödendi, yüzlerce, binlerce gencimiz özgürlük uğruna canlarını feda etti ben bir kez daha Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren bütün şehitlerimizi saygıyla, sevgiyle, şükranla anıyorum. Anaları önünde saygıyla eğiliyorum.”

“AKP HÜKÜMETİNE SESLENMEK İSTİYORUZ”

“Rojava devrimi sizin bildiğiniz gibi bir devrim değildir. Yüz binlerce insanın katıldığı bir halk devrimidir, gerçek bir halk devrimidir. Hiç bir güç böyle bir halk devrimini başarısızlığa uğratamaz, o nedenle AKP hükümeti Kürt karşıtlığını bırakmalıdır. Kendi ülkesinde ki Kürtlerle demokratik çözüm için, barış için İmralı’da Kürt halk önderi sayın Öcalan’la masaya oturmuşken kendi ülkesinin dışındaki Kürtlerle uğraşmayı bırakmalıdır. Bu politikadan ne AKP’ye hayır gelir ne de Türkiye’nin yararınadır. Bakın dış işleri bakanı diyor ki Rojava’da devrim oldu bunu kabul ediyoruz ama devrim sonrası eğer PYD kalkar demokratik özerkliği ilan ederse biz oraya müdahale ederiz diyor. Yani açıktan bir tehdit var, şimdi ben gerçekten sormak istiyorum Rojava Kürtlerinin özgürlük devriminden, Rojava’da ki Kürtlerin demokratik özerkliği ilanından Türkiye’nin ne zarar var sormak istiyorum, zarar görmez, olsa olsa yarar görecektir. Evet demokratik özerkliğin ilanıyla kapılar açılacaktır kardeş halklar birbirleriyle buluşacaktır ekonomi, ticaret canlanacaktır, kazanan halklar olacaktır. Kazanan aslında Türkiye’nin kendisi olacaktır. O nedenle AKP hükümeti artık bu tehdit politikalarından vazgeçmelidir, vazgeçmek zorundadır. Çünkü Rojava’ya yapılacak bir müdahaleyi Kürt halkı aynen kendisine yapılmış sayacaktır.”

AKP’nin Kürt düşmanlığından vazgeçmesi gerektiğini sık sık vurgulayan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kürt sorununun çözüm aşamasına gelmişken artık böyle bir politikanın gereği olmadığını ifade etti.

Nursel Aydoğan son olarak Abdullah Öcalan’ın yazdığı mektubu, Mitanni Kültür Merkez alanına toplanan vatandaşlarla paylaştı.

(Ufuk ASMAN – Yasin Burak TAN – Nusaybinliyiz.com)

bati-kurdistan-devrimi-soleni2

bati-kurdistan-devrimi-soleni3

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.