$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,95 / Satış: 3,96

BDP heyeti adliyeye alınmadı

BDP heyeti adliyeye alınmadı
  • 21.07.2013
  • 35 kez okundu

Esnaf olduğu iddia edilen İ.E. 7 Temmuz’da Mardin Emniyet Müdürlüğüne giderek bölge esnafından ve iş adamlarından “PKK adına” para topladıkları iddiasıyla Nusaybin Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Dinç ve bazı belediye meclis üyelerinin şikayet etmişti.

Bu iddialara karşılık suç duyurusunda bulunmak isteyen başkan yardımcısı ve üyeler Nusaybin Adliyesine gitti. Ancak polisin, suç duyurusunda bulunacaklar ve ifadesi olanlar haricindekileri Adliye binasına almayacağını belirtmesi üzerine BDP’li yöneticiler, ilçenin seçilmişleri olduklarını ve arkadaşlarına destek amacıyla Adliye binasına girmek istediklerini belirtti. Yapılan tüm görüşmelere rağmen polis BDP’lileri adliye binasına almadı.

Bunun üzerine BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, polis ve savcının zoruyla adliyeye alınmadıklarını kaydederek; “Partimize, Belediye başkanlarımıza, parti çalışanlarımıza yönelik basında çıkan asparagas haberlerine yönelik arkadaşlarımız Nusaybin adliyesine gelerek bu yalan haberleri kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmak, gerçeğin ortaya çıkarılması için belediye başkanımız, parti meclisimiz, ilçe başkanlarımız, seçilmişlerimizle buraya geldik; ama adliye kapısında polisin müdahalesiyle içeri giremedik. Dilek ve suç duyurusu hakkımız engellendi. Şu anda suç duyurusunda bulunamadık” dedi.

“Bizler artık o güvenlik güçlerine inanmıyoruz”

Kendisinin de savcılık tarafından ifadeye çağrıldığını ve elindeki tebligatı göstererek; “Onun neticesinde savcının çağrısı üzerine elimize geçen bazı ifade çağrılma tutanaklarıyla ifademizi vermeye geldik. Bu konuda güvenlik güçlerinin ve savcının talimatıyla çıkardığı bazı sıkıntılar vardır. Bu da Türkiye’nin Nusaybin’deki yerel, güvenlik güçlerinin ve savcının nasıl hareket ettiğini ortaya çıkarmıştır. Bir savcı kendi talimatıyla il başkanını, parti meclisini, belediye başkanını, yerel seçilmişlerini adliyeye alamıyorsa o savcı istifa edip gitsin burayı terk etsin. Eğer buradaki güvenlik güçleri, yerel güçleri muhatap alamıyor ve tehlikeli olarak görüp adliye sarayına doğal haklarını kullandırtmama yönünde bir engel çıkartıyorsa o güvenlik güçleri de bilsin ki bizler artık o güvenlik güçlerine inanmıyoruz. Halkımızda güvenlik güçlerini kendi güvenlik güçleri olarak görmeyecektir. Buradan kamuoyuna sesleniyoruz; Türkiye’deki bu süreç olumlu yönde ilerlerken eğer Nusaybin’in güvenlik güçleri, Nusaybin’in savcısı, Nusaybin’in devlet tarafından atanmış yetkilileri böyle bir açıklamayı yapıp seçilmişleri içeri almıyorsa bu ne hukukla ne de demokrasi ile hiçbir bağlantısı yoktur. Nihayetinde topu topuna 10 kişi ya varız ya da yokuz. Hepsi de yerel seçilmişlerin en üst düzeyinde yer alan arkadaşlarımızdır; ama sizde gördünüz, basında gördü” diye konuştu.

“Burada bir hukuksuzluğu yaşıyoruz”

Kaymaz; “Eğer bu bir daha tekrarlanırsa bizim tepkimiz böyle 5- 10 kişi ile olmayacaktır. Eğer Nusaybin’i, Mardin’i, Türkiye’yi ayağa kaldırmasak istersek çok rahattır. Kaldırabiliriz buraya yığabiliriz. Savcı beyde,  güvenlik güçleri de bunu bilsin. Bu şekilde bu sürecin sağlıklı ve demokratik bir şekilde yürüyebilmesi için yerel seçilmişler olarak elimizden gelen her türlü çabayı sergilememize rağmen güvenlik güçleri ile savcının bu tutumu bize karşı olarak yapılan bir tutum olarak değerlendirmiyoruz. Bu tutum Nusaybin, Mardin, Kürdistan ve Türkiye halklarına karşı yapılmıştır. Bu tutumlarını nefretle kınıyoruz. Bir an önce bu tutumlarından vazgeçsinler; ancak o şekilde Türkiye’de var olan olumlu sürecin önünü açmış olabiliriz. Eğer devletin yaklaşımı bu ise bizimde yaklaşımımız bundan sonra değişecektir. Herkes bundan sonrada herkes üzerine düşeni rahat bir şekilde eğer hukuk devleti ise ki açık bir şekilde söylüyoruz. Burada bir hukuksuzluğu yaşıyoruz. Zorla bir geri çevrilme vardır. Bu hukuksuzluğu şiddetle kınıyoruz.

Yapılan açıklamanın ardından BDP’liler ifade vermeden ve suç duyurusunda bulunmadan adliye binası önünden ayrıldılar.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.