$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,95 / Satış: 3,96

BDP’den “Hükümet adım at” yürüyüşü

BDP’den “Hükümet adım at” yürüyüşü
  • 01.07.2013
  • 32 kez okundu

BDP’nin bir çok il ve ilçede düzenlediği “Hükümet adım at” adlı yürüyüş organizasyonu Nusaybin’de de gerçekleştirildi.

Saat 18:00’da Nevruz alanında bir araya gelen BDP İl başkanı Reşat Kaymaz, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, İlçe BDP Başkanı Abdulbari Eren ve yüzlerce BDP’li alanda halaylar çektikten sonra, sloganlar atarak Barış parkına yürümek istedi.

Ancak 27 Mayıs caddesinde polis ekipleri yolu kapattı. BDP yetkilileri ve polis ekipleri arasında geçen diyalogdan sonra Barış parkına izin çıkmayınca, BDP parti binasına yürüdü.

Ellerinde ki pankartlar ve Öcalan lehine atılan sloganlarla partililerin son durağı BDP ilçe binası oldu.

Parti binası önünde açıklama yapan Abdulbari Eren silahların susmasını istediğini söyledi. Kürt halkının barış sürecine çok büyük önem ve destek verdiğini belirten Eren, hükümetin karakol projelerini, korucu alımlarının durdurulmasını ve Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Eren’in ardından konuşma yapan BDP il başkanı Reşat Kaymaz, polis ekiplerinin “Hükümet adım at” adlı yürüyüşü engellemek istediklerini belirtti. Kaymaz konuşmasına şöyle devam etti ; “Yürüyüşlerimizin amacı omuz omuza birlik olmaktır. Hükümet önümüzü kesiyorsa bu demektir ki beyinlerinde barış düşüncesi oluşmamıştır. Eğer ki polis ve asker barışın ne olduğunu bilmiyorsa, gelip Kürdistan’da gezsin, halkımız barışın ne olduğunu kendilerine anlatacaktır. Bu halk 30 yıldır nasıl ki başını eğmediyse bundan sonra da eğmeyecektir.” dedi.

Son olarak Kaymaz, hükümetin samimiyetini görebilmeleri için gönderdikleri askerleri, polisleri ve araçları geri çekmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından, parti yetkilileri yürüyüşe katılan vatandaşlara teşekkür ederek, olaysız bir şekilde dağılmalarını istedi.

(Ufuk ASMAN – Yasin Burak TAN – Nusaybinliyiz.com)

bdp-hukumet-adim-at-1

bdp-hukumet-adim-at-2

bdp-hukumet-adim-at-3

bdp-hukumet-adim-at-4

bdp-hukumet-adim-at-5

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.