$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 3,96 / Satış: 3,98

Belediye’den değerlendirme toplantısı

Belediye’den değerlendirme toplantısı
  • 20.11.2014
  • 40 kez okundu

Nusaybin Belediyesinde ilçede çalışan basın mensuplarıyla yapılan değerlendirme toplantısına Eş başkanları Kaya ve Kök, Özel Kalem Müdürü Mehmet Aslan ve Meclis üyeleri katıldı.

DEĞERLENDİRME NİSAN – KASIM AYLARINI KAPSIYOR
Belediyemiz 01.04.2014 tarihinden beri yürütmekte olduğu faaliyetleri siz değerli basın emekçilerine duyurmak, görüş ve önerilerinizi almak üzere toplanmış bulunmaktayız.
Hepimizin bildiği gibi, 6360 sayılı kanun ile birlikte 30 Mart yerel seçimlerinden itibaren Mardin İli Büyükşehir statüsüne kavuşmuş, il ve ilçelere bağlı bulunan köy ve beldelerin tamamının tüzel kişilikleri feshedilerek, bağlı bulundukları ilçe merkezine MAHALLE olarak bağlanmıştır. Şekil itibarıyla yurttaşlarımızın olumlu yaklaşım gösterdiği “Büyükşehir” kavramı özünde, yasanın altyapısının hazır olmaması, sistemin kurulması aşamasında Demokratik bir işleyişten uzak olması, feshedilen belde belediyeleri ile il özel idarelerinin mal varlıkları ve borçlarının adaletsiz bir şekilde paylaştırılması ve Belediyemize İller Bankasından aktarılan aylık tahakkuk oranı % 44 düştüğünden dolayı bütçemiz sınırlandı. Mardin, “Gelişmekte Olan İl” statüsünden “Büyükşehir” statüsüne kavuşarak bir anda gelişti! Bu durum belediyeleri sadece maaş verebilen hatta maaş bile veremeyen kurumlar haline getirmiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Nusaybin Belediyesi ve Mardin Büyükşehir belediyesi ile birlikte tüm imkânlarımızı seferber etmiş, Başkanlığımız, Belediye Meclisimiz, Encümenimiz ile tüm personelin özverili çalışmalarıyla aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI
1.İçme suyu döşemeleri: 4718 metre (900 metre boru Marsu’dan temin edildi)
2.Kanalizasyon borusu döşemeleri: 3221 metre (900 metre boru Marsu’dan temin edildi.)
3.Muayene bacası (Rogar): 92 adet
4.Montajı yapılan su vanası: 15 adet
5.Su ve Kanalizasyon onarım ve arızaları için gelen dilekçe sayısı 1188 adet olup tüm talep sahiplerine geri dönüş yapılmış ancak bu taleplerin % 80 ni karşılanmıştır.

ÜST YAPI ÇALIŞMALARI
1.Yol çalışması olarak toplamda 25.235 km’lik stabilize malzeme çalışması yapıldı. Bu çalışmada kullanılan malzeme miktarı: 30.200 m3 =54.360 ton (2013 kamyon)
2.Kaldırım döşeme işi (karosiman döşeme) : 500 m2
3.Parke taşı yapımları: 26000 m2
4.Oluk taşı yapımları: 3256 metre
5.Bordur taşı yapımları: 1422 metre
6.İhata duvarı yapımı:112 m3
7.Duvar derz yapımı :297 m2
8.A. Kadir Paşa Mahallesi Sağlık Sokakta (Hastane Bitişiği) 1 adet semt parkı Peyzaj Tasarım Projesi hazırlanarak, Proje uygulaması yapıldı.
9.Yenişehir Mahallesi’nde 5600 m2’lik bir park alanımızın peyzaj projeleri tamamlanmış olup en kısa zamanda yapımına başlanacaktır.
10.Lozan Caddesi üzerinde çağ-çağ deresinin batısında bulunan ( Tarihi Bağdat Köprüsü yanı) park alanının peyzaj düzenleme çalışmalarına başladık.
11.Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)’ya sunmuş olduğumuz “NUSAYBİN KÜLTÜR İNANÇ PARKI VE ÇEVRESİ (ZEYNEL ABİDİN SOKAK) SOKAK İYİLEŞTİRME PROJESİ” ile Proje Ortağı olduğumuz Nusaybin SS. Küçük Sanayi Sitesi ile birlikte başvurduğumuz “NUSAYBİN KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ ALTYAPI YENİLEME PROJESİ” değerlendirmeye alınan 103 proje arasında başarılı bulunarak Hibe desteği almaya hak kazandığımız bu projeler için DİKA ile sözleşme imzalandı.

SOSYO – KÜLTÜREL FAALİYETLER
1.Sosyal Belediyecilik İlkesiyle, ekonomik durumu iyi olmayan 1000 aileye bayram öncesi “ bayram paketi” gıda kolisi dağıttık.
2.Şengal Katliamı ve Kobani saldırıları sonucu ilçemize gelen 600 Êzîdi ve 30 Kobani li halka barınma, beslenme ve giyim gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kriz masası oluşturulup bu doğrultuda çalışmalarımız devam etmektedir.
3.Yurttaşlarımız ve STK’ların katılımıyla yardımlar devam etmektedir.
4.Rojava halkı ile dayanışmak amacıyla belediyemiz bünyesinde kurulmuş olan kriz masası koordinasyonunda, ilçemiz ve diğer illerden toplanan gıda, tıbbi malzeme ve giyim ihtiyaçlarını içeren 140 aracın Rojava’ya ulaştırılmasında öncülük ettik.

MİTANNİ KÜLTÜR MERKEZİ BÜNYESİNDE;
•2 tiyatro oyunu sahnelendi
•2 konser verildi.
•STK ve Resmi kurumlara salon tahsisleri yapıldı.
•Halk Oyunları, Bağlama, Gitar, Erbane ve Tiyatro kurslarına 167 kursiyer katılmaktadır.
•Çocuk ve Kadın Korosu’na 17 kişi katılmıştır.
•10.000 kitap ve yayın kapasiteli, Ekin Ceren Kütüphanesi’ne 7 aylık süre zarfında 298 yeni üye kaydedilerek üye sayısı 4151’e ulaşmıştır.

Gençlik Etkinlik Merkezi bünyesinde:
•YGS ve TEOG Sınavlarına hazırlık ve rehberlik çalışmaları yapmaktayız.
•Kursiyerlere Kürt Dili, Kürt Kültürü, Ekoloji, Toplumsal Cinsiyet alanında atölye çalışmaları yapılmakta.
•Geleneksel sokak oyunlarını yaşatmak amacıyla Hılç, Qulî, Heft Kevir, Şilî vb. oyunları oynandı.
•Gençlere ve çocuklara yönelik uçurtma şenliği, kısa metrajlı film gösterimleri ve müzik etkinlikleri yapıldı.

ŞEHİRCİLİK FAALİYETLERİ
1.Yıllardan beridir sorun haline gelen, taşınmazları tapusuz olan 8 Mart Mahallesi’nde bulunan 150 yurttaşımız yaptığımız çalışmalar sonucunda Tapularına kavuşmuşlardır.
2.İmar planımızda yol olan ancak kaçak yapılardan kaynaklı Çıkmaz Sokağa dönüşen sokaklara gerekli yıkımlar yapılarak 2 adet çıkmaz sokak açılmıştır.
3.Kültür İnanç Parkı’nın (Zeynel Abidin Cami ve Mor Yakup Kilisesi) Dünya kültür mirasına kazandırılması için UNESCO geçici aday listesine alınması için diğer kurumlarla koordineli bir şekilde çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmalar sonuç vermiş ve 15 Nisan 2014 tarihinde UNESCO geçici aday listesine alınmıştır.
4.Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Kurulu uzmanlarıyla Kuruköy(Herabêbaba) mahallesinde tespit çalışmaları yapılmış.18.09.2014 tarihinde Sit alanı olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır.
5.104 Adet Yapı Ruhsat Belgesi ile 62 Adet Yapı Kullanma İzin Belgesi düzenlenmiştir
6.Şehir merkezindeki kaldırım işgali için çalışmalar da bulunduk. Kentin işlek merkezlerinde otopark yasağı getirdik.

KADIN ÇALIŞMALARI
Gulşîlav Kadın Merkezi’nde kadınlara, Uzmanlar eşliğinde sosyal, psikolojik ve hukuki danışmanlık desteği verilmektedir. Şiddet mağduru kadınlara sahip çıktık. Danışmanlık destekleri dışında farkındalık yaratmaya yönelik toplumsal cinsiyet eğitimleri, sağlık eğitimleri ve hukuk seminerleri de verilmektedir. Ayrıca kadınların sosyal yaşama daha aktif katılımlarını sağlamak amacıyla sosyo – kültürel etkinlikler düzenlemekteyiz.
Bu çalışmalarda 7 aylık süre zarfında 150 kadına ve 34 çocuğa destek verdik.

ÇEVRE SAĞLIĞI
İlaçlama Çalışmaları;
•İlçemizde çevre ve halk sağlığını korumak, ekolojik dengedeki haşerelerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini kabul edilebilir bir seviyede tutabilmek için 7 aylık zaman diliminde; Rezidüel, Larvasit, Uçkun, Karasinek, ULV gece İlaçlama çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında 86 köy ve ilçe merkezinde toplam 5631 kez ilaçlama çalışmaları yapıldı.

MALİ DURUM
2013 yılı Nisan-Kasım ayları arasında kesintilerden sonra İller Bankası’ndan belediyemize tahakkuk edilen para 15.949.130,41 TL,

2014 yılı Nisan-Kasım ayları arasında kesintilerden sonra İller Bankası’ndan belediyemize tahakkuk edilen para 8.970.460,12 TL
Belde Belediyelerden belediyemize devredilen borçlar 6.491.490,15 TL
Nisan-Kasım ayları arasında ödenen Cari Broçlar 5.661.552,86 TL
İller Bankası kesintileri; SGK, VERGİ, Emekli Sandığı, DİKA ( % 40) 1.879.290,39 TL
Marsu Kesinti; %10 1.689.490,22 TL
Büyükşehir Kesinti; %30 5.068.470,67 TL

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi)

belediyeden-degerlendirme-top-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.