$ DOLAR → Alış: 3,51 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,68 / Satış: 3,70

Bilge’den vurgunculara mesaj!

Bilge’den vurgunculara mesaj!
  • 08.10.2015
  • 42 kez okundu

İşte Abdulgani Bilge’nin açıklaması : “Özellikle son aylarda genelde bölge halkı özelde Nusaybin halkı olarak oldukça zor ve sıkıntılı günler yaşamaktayız. Bu ağır ve zor dönemde halkımızın günlük yaşamında ciddi olumsuzluklar ve sıkıntıların ortaya çıktığı bir gerçektir. Yaşanan olumsuzluklardan halkımızın bir kesimi değil tamamı etkilenmektedir. Tüm sorun ve zorlukların üstesinden ancak ve ancak halkımızın birlik beraberlik ve yardımlaşma duygusunu temel esas alarak gelineceğinin bilinmesi önemlidir. Hiçbir haksızlığa ve baskıya boyun eğmeyen halkımızın içinden geçtiğimiz bu zor günlerde yaşadığı olumsuzlukları kısa sürede atlatmak için hem maddi hem manevi desteğe ihtiyacı vardır. Bu desteğin sağlanmasında tüm kesimlerin ve sorumluluk makamında olanların daha fazla gayret içerisinde olmaları gerekmektedir. Bu noktada biz Nusaybin Esnaf sanatkar odası yönetimi olarak her zaman halkımızın ve esnafımızın yanında olduğumuz gibi bundan sonra da her türlü sorun ve taleplerinde halkımız ve esnafımızın önemli bir destekçisi olmaya devam edeceğiz.

Özellikle hepimizi derinden sarsan ve üzüntüye sevkeden son sokağa çıkma yasağı sonrasında , bir kısım esnafımızın durumdan vazife çıkarırcasına fırsatçılık yaparak esnaf ahlakı ve ticaret ahlakına aykırı hareket ederek maalesef halkımızı adeta sömürme noktasında fiyat politikası uyguladıkları yönünde yoğun şikayetler almaktayız. Bu durum gerek esnaf ahlakı gerekse toplum vicdanı açısından sorunlu olup bizleri derinden üzmektedir. Hiçbir esnafımızın , halkımızın mağduriyeti ve mazlumiyeti üzerinden rant elde etme hakkı olmadığını özellikle belirtmek istiyoruz. Bu durum esnaf ahlakı ve vicdanlı hareket eden dürüst esnafımızın da zan altında bırakılmasına yol açmakta ve dürüst esnafımızın da mağdur olmasına sebep olmaktadır. Gün fırsatçılık yapma günü değil tam aksine birlik beraberlik içerisinde dayanışma yardımlaşma günüdür. Esnafımızdan daha çok kazanma hırsı yerine kanaatkarlık ile ticari ve vicdani , ahlaki üstün vasıflara dönüştürecek davranışlar sergilemesini bekliyoruz. Sahip olduklarımızın değil paylaştıklarımızın bizim olduğu duygu ve düşüncesinin her zaman göz önünde bulundurulması özellikle esnafımızın sahip olması gereken vasıflardan biri olduğu unutulmamalıdır. Fırsatçılık yapan bazı esnaflarımız Nusaybin halkını da töhmet altında bırakmakta ve rencide olmasına sebep olmaktadır. Halkımız bu tür olumsuz davranışları asla ve asla hak etmemektedir. Biz esnaf sanatkarlar odası yönetimi olarak her zaman esnafımızla iç içe olmaya ,dertleriyle dertlenmeye, taleplerini en üst makamlara iletme ve sorunlarını çözme noktasında sürekli bir gayret içerisinde olduk. Bundan sonra da esnafımızın sorunlarıyla sürekli ilgilenme noktasında kararlı duruşumuzu koruyacağız. Bununla birlikte değerli esnafımızın da gerek kendi saygınlıklarını kaybetmemek gerekse büyük bir bölümü yoksul olan halkımızı daha fazla mağdur etmemek ve Nusaybin halkımızı dışarıya karşı rencide edecek bir durum ortaya çıkarmamak adına fırsatçılık yapan kimselere karşı uyanık olmaları, bu tür rantçı davranış içerisine girenleri teşhir etmeleri ve halkımızın sömürülmesine göz yummamaları konusunda hassas davranmalarını bekliyoruz. Yapılan davranışın herşeyden önce “Kul Hakkı” olduğu bir çok yetim, garip gurebanın hakkının yenmesi anlamına geldiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Bu konuda gerek mardin Büyükşehir Belediyesi gerek ilçe belediyemiz yetkililerinin de haksız kazanç ve adeta “vurgun”a dönüşen bu duruma el atması, sorumluluk alanında olan hususlarda gerekli kontrolleri sık sık yapmaları ve bu tür davranış içerisine giren sorumsuz kişilerin gerekirse toplum nazarında teşhir edilmeleri ve yasal müeyyidelerin uygulanması konusunda titiz davranmaları oldukça önemlidir. Sorunun çözümü noktasında sorumluluk mevkiinde olan tüm taraflarla gerekirse esnafımızın ve halkımızın da katılımı ile toplantılar yapılmasını, halkımızın daha fazla mağdur olmasını önleyecek tedbirler alınmasını önemli görmekteyiz.

Tüm esnafımızın birlik ve beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma duygusuna sahip, sorumluluk bilinciyle hareket edeceği ümidiyle , yaşadığımız zorluk ve sıkıntıların kısa sürede ortadan kalkması ve bir daha halkımızın böyle ağır bedeller ve acılar yaşamaması temennisiyle hayırlı bereketli bol kazançlar diliyoruz.”

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.