$ DOLAR → Alış: 3,79 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,68 / Satış: 4,69

Ceza Muhakemesinde tanılıktan çekilebilecek haller

Ceza Muhakemesinde tanılıktan çekilebilecek haller
  • 26.06.2014
  • 136 kez okundu

Ceza muhakemesinde tanık, yargılamanın tarafı olmayan ve beş duyu organı ile elde ettiği bilgileri hakim önünde anlatan kişidir.

Tanığın açıklamış olduğu açıklamalara tanık açıklamaları denir. Kural olarak herkes tanık olabilir: kişinin çocuk, yaşlı, hasta, akraba, sanığın eşi, düşmanı olması fark etmiyor. Tanık beyanları mahkemede önemli delilerden biridir. Ceza muhakemesinde sanık tanık olamaz. Suçu birlikte işleyen sanıklar birbirleri hakkında tanık olabilirler. Ceza mahkemelerinde tanıklık yapmak zorundadırlar ama bazı durumlarda kişiler tanıklık yapmaktan çekilebilirler.

Anayasa madde 38/5 göre ” Hiç kimse kendisinin ve kanunda gösterilen yakınlarını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda delil göstermeye zorlanamaz.” Kişinin kendisi ve yakınları hakkında bir suçlama nedeniyle delil göstermeye ve tanıklık yapmaması bir Anayasal haktır.

CMK MADDE 45. – (1) Aşağıdaki kimseler tanıklıktan çekinebilir:
a) Şüpheli veya sanığın nişanlısı.
b) Evlilik bağı kalmasa bile şüpheli veya sanığın eşi (Yargılanan kişinin boşanmış eşi)
c) Şüpheli veya sanığın kan hısımlığından veya kayın hısımlığından üstsoy veya altsoyu ( Yargılanan kişinin ve eşinin dedesi, ninesi, oğlu, kızı gibi )
d) Şüpheli veya sanığın üçüncü derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın hısımlar (Yargılanan kişinin amcası, dayısı, teyzesi, kardeşi, halası, yargılanan kişinin eşinin kardeşi vb.)
ı.e) Şüpheli veya sanıkla aralarında evlâtlık bağı bulunanlar ( evlatlığı)
(2) Yaş küçüklüğü, akıl hastalığı veya akıl zayıflığı nedeniyle tanıklıktan çekinmenin önemini anlayabilecek durumda olmayanlar, kanunî temsilcilerinin rızalarıyla tanık olarak dinlenebilirler. Kanunî temsilci şüpheli veya sanık ise bu kişilerin çekinmeleri konusunda karar veremez.
(3) Tanıklıktan çekinebilecek olan kimselere, dinlenmeden önce tanıklıktan çekinebilecekleri bildirilir. Bu kimseler, dinlenirken de her zaman tanıklıktan çekinebilirler.

Yukarıda kişiler tanıklık yapmaya devam edecekler ama sorulan sorulara cevap vermek zorunda değiller. Öbür türlü olayla ilgili tanıklık yapacaklardır. Örneğin, kardeşinin suç işlemiş gördüğünü gören abi hakimin bu suçu işlerken gördün mü demesi üzerine cevap vermek zorunda değil. Tanıklıktan çekilen kişi bu durum sanığın hakkında olumsuzluk değildir. Yani sanığın ya da şüphelinin lehine yorumlanamaz. Tanıklıktan çekilebilecek olan kişi ifade ve sorgudan önce bu hakkı ona hatırlatmalı ve tanık da duruşma sona erinceye kadar tanıklıktan çekilebilir.

Kişinin imam nikahlı eşi tanıklık yapmak zorundadır ve bu kişiler tanıklıktan çekilemez.

NOT: Tanıkları, suçu örtmeye teşvik etmiyoruz. Bu anayasal bir haktır bu anayasal hakkı hatırlatmak istedim bu yazımda.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.