$ DOLAR → Alış: 3,74 / Satış: 3,76
€ EURO → Alış: 3,97 / Satış: 3,99

DİKA, Belediyenin 2 projesini kabul etti

DİKA, Belediyenin 2 projesini kabul etti
  • 05.11.2014
  • 37 kez okundu

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Nusaybin Belediyesi Proje Ofisi tarafından hazırlanan Eş Finansmanlı Kültür-İnanç Parkı Çevresi (Zeynelabidin Sokak) Sokak İyileştirme ve Küçük Sanayi sitesi Altyapı Yenileme projeleri bağımsız uzmanlar tarafından değerlendirilmeye hak kazanan 103 proje içerisine girmiş ve 2 milyon liraya mal olacak her iki projemiz de başarılı bulunularak mali destek almaya hak kazandı. Hibe almaya hak kazanan projelerin sözleşmeleri imzalanırken Nusaybin Belediye Eş başkanı Sara Kaya, Proje Etüt Proje Müdürü Baki Kardaş, Özel Kalem Müdürü Mehmet Aslan, DİKA Genel Sekreteri Tabip Gülbay, SS. Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Şehmus Ayaz, SS. Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkan Yardımcısı Latif Şahin hazır bulundu.

Kültür-İnanç Parkı Çevresi (Zeynelabidin Sokak) Sokak İyileştirme projesi ile tarihi bir kent olan Nusaybin, bu proje ile kültürel ve tarihi değerlerine bir nebze de olsa tekrar kavuşacağı, 1170’li yıllara ait Zeynel Abidin Camisi ve M.S.313 li yıllara ait Nusaybin Okulu ve Moryakup Manastırı gibi iki önemli büyük Semavi dinin mabetlerini aynı avluda birleştirerek bu iki önemli tarihi yapının hoşgörü ve dinler arası kardeşliğin sembolü olduğunu gelecek kuşaklara aktarmak ve Nusaybin’in tanıtımına kültürüne, turizmine katkı sunması ve Nusaybin’in tarihi dokusunun ön plana çıkarılarak, Mor Yakup Manastırı ve Zeynel Abidin Külliyesi’nin bir arada bulunduğu “Kültür – İnanç Parkı” ve çevresinin turizm açısından değerinin arttırılarak bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu proje ile Nusaybin’in turizme yönelik yeni bir istihdam alanı oluşacağı öngörülmektedir.

Küçük Sanayi sitesi Altyapı Yenileme projesi ile de ortak Üretim ve Ticaret Alanlarını Cazip Yatırım Alanlarına Dönüştürmek Suretiyle TRC3 Bölgesi’nin Refah Seviyesi ve Rekabet Edebilirlik Düzeyini artırarak, Nusaybin Küçük Sanayi Sitesi içerisinde altyapı sorunlarını çözerek sanayi bölgesinin gelişmesine katkıda bulunmak, ulaşım sorununu ortadan kaldırarak nakliye ve taşınabilir hammadde alışverişini güçlendirmektir. Ortak üretim, ticaret ve hizmet altyapısını destekleyici küçük ölçekli altyapının iyileştirilmesinin sağlanmasıdır. Proje ile birlikte Küçük Sanayi Sitesi esnaflarının olumlu fayda sağlanması hedeflenmektedir.

Buna göre DİKA, Eş Finansmanlı Kültür-İnanç Parkı Çevresi İyileştirmesinin %75’ini, Küçük Sanayi sitesi Altyapı Yenileme çalışmasının da % 59’una katkı sunacak.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.