$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Eğitim-Bir-Sen’den barış sürecine destek

Eğitim-Bir-Sen’den barış sürecine destek
  • 10.05.2013
  • 32 kez okundu

Aydınlar dinlenme tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Eğitim-Bir-Sen temsilcileri, kahvaltının ardından barış süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular.

Eğitim-Bir-Sen adına barış süreci ile ilgili açıklamalar yapan Mehmet Zeki Can, ülkenin her tarafında bu sürece destek verdiklerini ifade etti.

Can açıklamasına şöyle devam etti ; “Ülkede 30 yıldır çatışma var, çatışma koşullarında herkes kendine bir pay çıkaracak, bir sorumluluk alacak ve hiç kimseninde günahsız olduğuna inanmıyoruz. Herkes bir sorumluluk almış, bunu şunun için söylüyoruz barış uzlaşmaktır. Eski defterlerin açılması değil, kim haklı kim haklı değil bütün defterin kapanma sürecidir. Birinin haklı, birinin suçlu olduğunu ilanı değil bütün tarafların kucaklaştığı bir son nokta olmalıdır bu barış süreci, bunu söylerken geçmişteki bütün hataların örtülmesi anlamında söylemiyoruz, söylediğimiz şudur geleceğimizi bir kör geçmişe kurban etmeyelim! Geçmişe saplanıpta bugünü değerlendirmeyin, geçmiş hatalar varsa onları mutlaka değerlendireceğiz. Olmaması için gerekli şeyler yapılacaktır ama geçmişi kurcalayarak topluma kin ve nefret tohumlarını ekmeyelim bu barış sürecinde, elden geldiğince barış dönemini kazasız, belasız kapatmaya çalışalım. Birbirimize destek verelim.”

BİRBİRİMİZE DESTEK VERELİM!

“Bu sürecin kalıcı bir barışa dönüşmesi lazım, onun için eski defterlerin açılması belki barış sürecini sekteye uğratabilir. Bir başka şey istiyoruz barışın kalıcı olabilmesi için adil bir yönetim, eşit yurttaş kesimlerinin içinde yer alacağı bir kardeşlik zemini oluşturulmalıdır. Bu süreçte herkes şiddetten arınmalı, herkesin her düşüncenin değer bulduğu tahammül kültürü egemen olduğu bir zemin hazırlanmalıdır. Şiddet dili tamamen devre dışı kalmalıdır. Özgür, adil, katılımcı yeni bir anayasa mutlak suretle hazırlanmalı ve süreç hızla ilerlemelidir. Başka isteğimiz ise barış Fırat’ın batısıyla, Fırat’ın doğusu arasında sağlanırken birde Fırat’ın kendi içindeki havzada da mutlaka barış sağlanmalıdır. Bu bölgede yaşayan bütün insanlar birbirine tahammül etmelidir. 30 yıldır çatışmalar oldu, kolay değil bu zaman sürecinde yurttaşlarımızın bir çoğu yurtlarından oldu. Bu vatandaşlarımızı tekrar ülkelerinde,köylerinde görmek istiyoruz. Çünkü büyük özlemleri var. Bu insanlar tekrardan gelmek istiyorlarsa onları kendi topraklarında özgürce görmek istiyoruz.”

Basın açıklamasının ardından, toplantı sona erdi.

(Ufuk ASMAN – Yasin Burak TAN – Nusaybinliyiz.com)

egitim-bir-sen-baris-surecine-destek-1

egitim-bir-sen-baris-surecine-destek-2

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.