$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,71 / Satış: 3,72

Gökkan Êzidi evi açılışına katıldı

Gökkan Êzidi evi açılışına katıldı
  • 20.08.2013
  • 36 kez okundu

Midyat`ta 1990`lı yıllarda koruculuk sistemini kabul etmedikleri için boşaltılan Êzidi köyü olan Güven (Bacinê) köyünde Êzidi toplumu tarafından inşa edilen “Qesra Bacinê”nin açılışı, Süyani, Mihelmi, Alevi ve Êzidi toplumu temsilşcileri yanı sıra BDP milletvekilleri Erol Dora, Altan Tan, DTK heyet, Siirt eski Milletvekili Osman Özçelik, BDP Mardin il ve İçe Örgütü, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökan, Federal Kürdistan Bölge Hükümeti`nden din ve cemaatler adına müsteşar ve Êzidi toplumuna mensup Xeyri Bozani`nin katımlı ile yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Almanya Parlamentosu Alman Sol Partisi eski Milletvekilli Ali Atalan, Federal Kürdistan`da Êzidi inancının yeni anayasada koruma altına alındığını ifade ederek, “Êzidi toplumu bu coğrafyada büyük acılar yaşadı. Bölgede ilk kez bir Êzidi evi açılmıştır. Şuana kadar tüm ibadethanelerimiz yakılmış ve talan edilmiştir. Barış sürecinin dayattığı yeni bir konjektür nedeniyle belki bize bu imkan verilmiştir” dedi.
Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ise yaptığı konuşmasında kadınların daha çok şiddete maruz kaldıklarını ifade ederek; “Dünyada kadınlar daha fazla şiddete maruz kalıyor. Eğer Kürt, Êzidi ve Süryani ise bu şiddet daha da artıyor. Bu insanlık tarihi için yüz kızartıcı bir durumdur. Umut ediyoruz ki insanlık için yüz kızartıcı bu tarihi durum yüz akı bir tarihe dönüşür” dedi.
Gökkan, 14 Ağustos 2007 tarihinde Musul`un Şengal ilçesinde Êzidilerin yaşadığı köylerde eşzamanlı olarak düzenlenen bombalı saldırılarda yaşamlarını yitirenleri katliamın yıldönümünde anarak yapılan katliamı kınadı.

Yapılan konuşmaların ardında davetlilere yöresel yemekler verilirken, bölge köylerden Müslüman, Süryani, Mihelmi ve Arapların katıldığı açılışta birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.