$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,95 / Satış: 3,96

Hasta haklarından açıklama!

Hasta haklarından açıklama!
  • 14.05.2013
  • 34 kez okundu

Hasta hakları aktivistlerinin açıklaması şöyle ;

FARK ÜCRETLERİNİN YÜZDE 200’E ÇIKARILMASI,
ANAYASA VE HASTA HAKLARINA AYKIRIDIR

Torba Kanunu ile hastanelerin alacağı fark ücretlerini yüzde 200’e çıkarılıyor. Özel hastanelere gitmeye mecbur bırakılan hastalardan bu denli yüksek ücretlerin talep edilmesi, Anayasa ve Hasta Haklarına aykırıdır.
Mevcut yasal düzenlemelere göre SGK’lı bir kişi anlaşmalı özel hastaneye gittiğinde, % 90 fark ücreti, 12 TL katkı payı, 3 TL reçete ücreti, üç ilaçtan fazla her bir ilaç için 1 TL, İlaç bedellerinin %20 si kadar ilaç katılım payı ödemektedir. Belirtilen rakamlar alt alta toplandığında sosyal devlet ilkesi, sosyal güvence gibi kavramların sağlık hizmetinde karşılığının olmadığı görülmektedir.
Tasarının yasalaşması halinde özel hastanelerin vatandaştan aldığı fark oranı %90’dan, %200’e çıkacak. Mevcut yasal düzenlemelere göre özel hastaneler, SGK’ nın 2.000 TL ödediği hizmet için vatandaştan 1.800 lira fark ücreti alırken, yeni düzenleme ile bu rakam 4.000 bin liraya çıkarılacak.

SGK ile anlaşmalı sağlık hizmet sunucularının büyük bir kısmının Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen fark ücreti oranlarına uymadığı bilinmektedir.
Vatandaş özel hastaneye gitmeye mecbur bırakıldı

Kamu hastanelerinde muayene sırasında fazla bekleme , teşhis ve tedavilerdeki gecikmeler, tedaviden memnuniyetsizlik, hastaya saygılı davranılmaması, yeterli süre ayrılmaması, muayene sırasında ihmal edilme düşüncesi, niteliksiz ve kalitesiz hizmet üretimi gibi bir çok neden vatandaşın özel hastanelere gitmesine neden olmaktadır. Yani devlet vadettiği hizmeti tam ve eksiksiz veremediği için vatandaş, özel hastaneyi mecburen tercih etmektedir.

Mecburiyet kötüye kullanılıyor

Özel hastanelere gitmeye mecbur bırakılan hastaların kanı, canı, gözyaşı, bilgisizliği ve çaresizliği üzerinden haksız ve hukuksuz ücret alınması, gereksiz tetkik yaptırılması, acil ve fark ücreti alınmaması gereken sağlık hizmetlerinden ücret alınması gibi durumlar ahlaki ve vicdani değerlerle örtüşmemektedir.

Parası olanın sağlık hizmetine ulaşabileceği politikalar anayasaya ve hasta haklarına aykırıdır.

Hasta hakları Aktivistleri
Mardin Temsilciliği
Vedat ACAR

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.