$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Hekimin hastayı aydınlatması ve hastanın müdaheleye rıza göstermesi

Hekimin hastayı aydınlatması ve hastanın müdaheleye rıza göstermesi
  • 03.07.2013
  • 38 kez okundu

Hasta vücudu üzerinde mutlak nitelikte bir kişilik hakkına sahip olduğundan ancak onun rızasıyla vücuduna tıbbi müdahalede bulunabilir. Bu sebeple, hastanın rızasının bulunması bir hukuka uygunluk nedenidir. Aydınlatılmış rıza “riskleri yararları ve alternatifleri ile alternatiflerinde risk ve yararları kapsayan tedavi uygulamasının hekim tarafından yeterli düzeyde ve uygun şekilde açıklanmasından ve hasta tarafından hiçbir tereddüde yer kalmayacak şekilde anlaşılmasından sonra tıbbi tedavinin ya da uygulamanın hasta tarafından gönüllülükle kabuldür”. Hasta hakları yönetmenliğini 15 maddesine göre de hasta sağlık durumunu kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri bunların faydaları ve muhtemel sakıncaları alternatif tıbbi müdahale usulleri tedavinin kabul edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve hastalığın seyri ve neticeleri konusunda sözlü yada yazılı bilgi isteme hakkına sahiptir. Hasta hakları yönetmenliğinin 18 maddesi bilgi vermeye ilişkin usul aydınlatma bakımından da geçerli olup hastanın anlayabileceği şekilde tıbbi terimler mümkün olduğunca kullanılmadan tereddüt ve şüpheye yer verilmeden ve hastanın ruhi durumuna uygun ve nazik bir ifadeyle hastaya bilgi verilmelidir.

Aydınlatma ve rıza yoksa hekim hastayı iyileştirme amacıyla tıbbi müdahalede bulunmuş olsa bile hastanın sırf bu müdahaleye katlanmış olması sebebiyle tazminat talep edebilmesi ve hekimin cezai sorumluluğu söz konusu olabilir.

Yani yeterli şekilde veya hiç aydınlatılmadığı için hastanın rızası geçerli kabul edilmezse usulüne uygun şekilde icra edilmiş olsa bile tıbbi müdahale hem sözleşmeye(özel hastaneler açısından) ve hemde hukuka aykırı olur bu durumda hekim tedavinin olumsuz bir sonucu için herhangi bir kusuru bulunmazsa dahi HASTAYI AYDINLATMAMASI YETERLİ BİR KUSUR SAYILARAK sorumlu tutulur. Kısaca hekim hastayı hastanın anlayabileceği şekilde ona izah etmeli ve hasta tedaviye rıza göstermeli bu kurallara aykırı yapılan müdahale hem cezai hemde hukuki açıdan sorumlu olur.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nezahat diyor ki:

    Sayın Serhat Bey bızım sızın gıbı genc hukukculara gercekten ıhtıyacımız var bıze verdıgınız hak ve hukuk bılgılerınızden dolayı tesekur ederız. Bızım ınsanlarımızın bır cogu bu hak ve hukuktan mahrumdurlar. Insanımıza bu sekılde hukuku ve haklarının sawunmaları ıcın onlara on bılgı oldugunuz ıcın tesekur ederız. Sızın yazılarınızı dort gozle bekleyecez.(K.S.)

  2. Nusaybinli diyor ki:

    Gercekten güzel bir yazı başarıların devamını dilerim …

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.