$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Hindistan’da Mahkeme Bir Filmi Daha Yasakladı

Hindistan’da Mahkeme Bir Filmi Daha Yasakladı
  • 25.01.2013
  • 25 kez okundu

Hindistan’ın Tamil Nadu eyalet mahkemesi Kamal Haasan’ın Vishwapooram filminin gösterimini iki hafta yasakladı.

Hindistan’ın Tamil Nadu eyalet mahkemesi Kamal Haasan’ın Vishwapooram filmini, eyalet Müslümanlarının protestoları üzerine iki hafta gösterimini yasakladı.

Eyalet mahkemesinin kararı, Müslüman sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerinin Tamil Nadu eyaletine filmin Müslümanları ve İslam dinini küçük düşürdüğü gerekçesi ile yasaklanmasını istemesi üzerine geldi. Amerika’da filmin galasını yapmaya hazırlanan Kamal Haasan filmin yasaklanmasını anlamsız bulurken, Müslümanların filmi izlemeleri halinde seveceklerini İslam’a karşı bir film olmadığını savundu.

Eyaletteki sinemalara polis tarafından faks gönderilirken, filmin iki hafta gösteriminin yasaklandığı bildirildi. Tamil Nadu eyaleti hükümetinin bu kararı filmin galasının Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlid Kandili’ne denk gelmesi ve olası bir çatışmaya sebep vermemek için aldığı bildirildi.

Eyaletteki 24 Müslüman sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin birlikte imzaladığı Müslüman Organizasyonlar Federasyonu’nun açıklamasında Hintçe, Telugu ve Tamilce olarak gösterilecek filmin dini hassasiyetlere zarar verdiğini ve eyaletteki dinler arası uyumu zedeleyeceği vurgulandı.

Tamil Nadu eyalet mahkemesi daha önce de da Vinci Code filmini Hıristiyanlardan gelen tepkiler üzerine yasaklamıştı.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.