$ DOLAR → Alış: 3,73 / Satış: 3,75
€ EURO → Alış: 4,03 / Satış: 4,05

Kadınlar serbest kürsü kurdu, Girmeli’de fidan dikti

Kadınlar serbest kürsü kurdu, Girmeli’de fidan dikti
  • 03.03.2013
  • 35 kez okundu

Kadınlar, Nusaybin`de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla serbest kürsü kurarak, Girmeli beldesinde Paris`te hayatını kaybeden 3 Kürt kadın siyasetçi için fidan dikti.

Nusaybin ilçesinde bulunan Devrim Mahallesi`ndeki Musa Anter Parkı`nda kürsü kurulmadan önce kadınlar erbane eşliğinde söylenen şarkılarla halaya durdu. Etkinlikte, Paris`te hayatını kaybeden 3 Kürt kadın siyasetçisi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, yaşamını yitiren Barış Annesi Atiye Özalp, Nesibe Cebe ile Berfo Ana’nın fotoğrafı ve “Sê jinên azad em we tucar jibîr nakin” ve “Dayikê aştiyê rumeta me ne”, “8`ê Adarê roja tekoşin û piştgiriya jinên cihanê piroz be” yazılı pankartlar açıldı.

Kurulan serbest kürsüde konuşan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, içinde bulunulan sürecin normal bir süreç olmadığını belirterek, “Kadınların, annelerin yüreği barışa sıcaktır. Ancak ölümler devam ederse kimse yapılanlara güvenmeyecektir. Barışın olması isteniyorsa artık bu annelerin duygularıyla oynanmamalıdır” dedi.

8 Mart günü kadınlara ulaşım araçlarının ücretsiz olduğunu söyleyen Gökkan; “ kadınlar 8 Mart günü kadınlar şehiriçi, Midyat, Kızıltepe araçlarında yolculuk yaparken ücret ödemesin. Kadınlara destek amaçlı kahvehaneler kapalı olacak” diye aktardı.

Konuşmadan sonra kadınlar Paris’te hayatını kaybeden 3 Kürt siyasetçinin fotoğrafını taşıyarak, “Jin jiyan azadî” sloganıyla Şirin Bulvarı`na kadar yürüdü.

Nusaybin’e bağlı Girmeli Beldesi`nde ise kadınlar Girmeli Çocuk Parkında Paris’te hayatını kaybeden 3 Kürt kadın siyasetçi için fidan dikti. Fidan dikme etkinliğine Girmeli Belde Belediye Başkanı Ömer Altun ve çok sayıda kadın katıldı. Fidan dikim etkinliğinde konuşan Barış Annesi Lema Engin, “Fidan, Leyla, Sakine ile tutuklu kadınlar için bugün burada fidan dikiyoruz. Artık kan akmasın anaların yüreği yanmasın” dedi. Kadınlar daha sonra çocuklarla birlikte parkın genelinde fidan dikimi yaptı.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.