$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 4,13 / Satış: 4,15

Kadınlar sınıra yürüdü

Kadınlar sınıra yürüdü
  • 04.03.2013
  • 33 kez okundu

Yürüyüşte kadınlar sınırı temsil eden siyah şerit tuttular daha sonra kadınlar Nusaybin Hudut Kapısı’na gelerek makasla şeridi kestiler.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyeleri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yüzlerce kadın yöresel kıyafetleriyle Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde bir araya geldi. Kadınlar alanda 3 Kürt siyasetçinin ve Barış Anneleri Atiye Özalp, Nesibe Cebe ile Berfo Ana’nın fotoğrafları ve yazılı pankartları asılırken, Kürtçe, Türkçe ve Arapça “An azadî an azadî” dövizleri ile Paris’te hayatını kaybeden 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları taşındı.

Yüzlerce kadının katıldığı miting de sık sık, “Öcalan”, ” Jin jiyan azadî”, “Selam selam İmralı’ya bin selam”, “Biji yekitiya jinan” sloganları atıldı. Yürüyüş öncesi kadınlar Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde Kürtçe müzik ve erbaneler eşliğinde halaylar çekip sloganlar attı.

Nusaybin Hudut Sınır Kapısı’na varan kadınlar ellerindeki balonları, 3 Kürt kadın fotoğraflarını ve ellerindeki dövizleri sınırın tellerine bağladılar. Kadınlar daha sonra 200 metre uzunluğundaki siyah şeridi tutup insan bedeninden sınır çizdiler. Burada konuşan BDP Nusaybin İlçe Eşbakanı Zinnet Alğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kadınlar güzel ve şenlik içerisinde geçirmeleri gerektiğini vurgulayarak; “Dünyadaki bütün kadınların hakları için umutluyuz; zulümden uzak kalıp birlik, beraberlik içerisinde yaşamalıdır. Özellikle emekçi kadınların genelde ise bütün dünyadaki kadınların kadınlar gününü kutluyoruz” dedi.

Barış Anneleri adına açıklama yapan Barış annesi Latife Akyüz, barış, kardeşlik ve ölümsüz bir yaşam istediklerini ifade ederek; “Kadınların ölmesini istemiyoruz. Artık kadınlara yönelik şiddetin, tecavüzün olmasını istemiyoruz. Ölüm değil yaşam istiyoruz. Artık bu sınırları kaldırın. Sizden hiçbir şey talep etmiyoruz. Dilimizi istiyoruz. Önderimizi özgürleştirmeyinceye kadar aramızdaki sınırları kaldırmayıncaya kadar kanımızın son damlasına kadar ayakta olacağız” dedi.

‘BİZDE ONLAR GİBİ SINIR TANIMIYORUZ’

Bütün savaş ve çatışmalarda kadınların katledilip tecavüze uğradığını söyleyen Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan; “21. yüzyıl Kamışlı’da buna aykırı bir şey olmuştur. Onlarda bu tellerin arkasındaki kadınlardır. Leyla, Fidan, Sakine’yi Paris’te sınırların ardında katlettiler. Fransa demokratik olduğunu kadının özgürlüğünü tanıdığını söylüyor. Eğer demokratikse nasıl olurda 3 mücadeleci kadın katledilir. Bizde onlar gibi sınır tanımıyoruz. Onların katili bulunmayıncaya kadar sorumlu olan hiç kimseyi affetmeyeceğiz” dedi.

Konuşmalardan sonra kadınlar yanlarında getirdikleri sınırı temsil eden siyah şeridi makasla kestiler. Kadınlar daha sonra çarşı merkezine yürümek istedi; ancak polis ekipleri buna izin vermedi. Kadınlar tekrar sınır boyunca “jin jiyan azadi” sloganıyla Mitanni Kültür Merkezi’ne doğru yürüdüler. Burada kadınlar sloganlarla dağıldı.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.