$ DOLAR → Alış: 3,73 / Satış: 3,75
€ EURO → Alış: 4,03 / Satış: 4,05

“Kentsel Politikalar Konferansı” başladı

“Kentsel Politikalar Konferansı” başladı
  • 06.07.2013
  • 32 kez okundu

BDP Genel Merkezi tarafından düzenlenen ve GABB tarafından desteklenen “Kentsel Politikalar Konferansı” Nusaybin Belediyesi’ne ait Mitanni Kültür Merkezi Apê Musa Konferans Salonu`nda başladı. 3 gün sürecek olan konferansa BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Başkanı Yardımcısı ve Muş Milletvekilli Demir Çelik, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’in yanı sıra BDP`li tüm il ve ilçe belediye başkanları, belediye bürokratları, şehir plancıları, sosyal hizmet uzmanları, bölgedeki mimar ve mühendis oda başkan ve yöneticileri katıldı.

Fotoğraf sergisi açıldı

Nusaybin Belediyesi tarafından 1970-1978 yılları arasında Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Harbol, Hasana ve İşe köylerinde yaşayan Asurî Keldanilerin yaşamlarını konu alan “Asurî Keldani Köyleri; Harbol, Hasana, İşe” adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Daha sonra konferansa geçildi. Ev sahibi olarak ilk konuşmayı yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, yerel yönetimlerinden deneyimlerinin paylaşıldığı böylesi bir konferansın kadın kenti Nusaybin’de yapılmış olmasından dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Nusaybin’e Qamışlo’nun komşu olduğunu ve kentlerinin üç tarafının mayınlı olduğunu belirten Gökkan, “21. yüzyılda Rojava üzerinde bir ambargo uygulanmaktadır” diyerek bunu kınadı. Gökkan, Rojava’daki kargaşa içinde kadınların öncülük ederek bir mücadele yürüyüşü gerçekleştirdiğini ve bunun toplumun özgürlüğünü beraberinde getirdiğini söyledi.

Daha sonra BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Başkanı Yardımcısı ve Muş Milletvekilli Demir Çelik, açış konuşmasında siyasal sürece ilişkin değerlendirme yaptı. Yerel yönetimlere yönelik olarak 14 Nisan 2009’da başlatılan operasyonun büyük mücadele ile elde edilen kazanımları itibarsızlaştırılmayı hedeflediğine dikkat çekerek bunun Cumhuriyet tarihi boyunca yürütülen politikanın bir devamı olduğunu söyledi.

Diyarbakır derin dondurucuya konulmuştu

Demir Çelik ve Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran’ın moderatörlüğünü yaptığı ilk oturumda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Kent Politikaları, Yerelleşme Politikaları ve Kentsel Kimlik” başlıklı bir sonum yaptı. “Kent politikaları”, “kent kimliği” ve “yerelleşme” konusunda ne anlaşılmasını gerektiğini anlatarak konuşmasına başlayan Baydemir, Diyarbakır’daki uygulamaların merkezi hükümetin yerele dayattığı politikalardan bağımsız olarak ele alınamayacağını söyledi. Baydemir, Diyarbakır’ın şehirleşme, göç, işsizlik, sanayi tesisi, gelişmişlik endekslerine ilişkin tablolar verdi ve “Cumhuriyet tarihi boyunca adeta Diyarbakır ve Güneydoğu derin dondurucuya konulmuştu” dedi. Diyarbakır’ın ticaretinin çok büyük bir bölümünün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne olduğuna dikkat çeken Baydemir, ekonomik ve sosyal kalkınma için gerekli olan koordinasyon, iletişim ve işbirliğinin valilik ve belediye arasındaki merkezli yapı nedeniyle oluşma yapı nedeniyle oluşmadığını söyledi.

Aynı oturumda Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, “Kültürel mirasın korunması ve değerlendirilmesi yönetimi”, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği’nden (GABB) Arslan Özdemir ise “Kent sorunlarının kaynağı, kentleşme-kentlileşme sorunu” konusunda sunumlar yaptı.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)

kentsel-politikalar-2

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.