$ DOLAR → Alış: 3,77 / Satış: 3,78
€ EURO → Alış: 4,04 / Satış: 4,06

Kentsel politikalar konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı

Kentsel politikalar konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı
  • 08.07.2013
  • 33 kez okundu

BDP Kentsel Politikalar Konferansı üç gün boyunca Nusaybin Belediyesi Mittani Kültür Merkezi’nde BDP Genel Merkez yöneticileri, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı, belediye başkanları, il genel meclis başkanları, GABB ve meslek odalarının olduğu 150 delegenin katılımıyla gerçekleşti. Konferans delegesinin de hazır bulunduğu sırada Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre tarafından kamuoyuna açıklanan sonuç bildirgesinde bugüne kadarki kent politikaları ve yerel yönetim pratiklerinin “kentlerdeki planlama”, “sosyal ve ekonomik politikalar”, “doğal kaynaklar ve çevre politikaları”, “kentsel peyzaj ve toplumsal ekoloji”, “kadın kentleri” ile “katılımcılık” başlıklarında tartışma yürütüldüğü ifade edildi.

KONFERANS ROJAVA HALKINA ADANDI

BDP Yerel Yönetim Modeli ve Tutum Belgesi ile konferansta açıklanan kararların tüm yerel yönetim kadrolarınca büyük bir özveriyle hayata geçirileceği belirtildi. Konferansta yürütülen tartışmalarda şu sonuçlara varıldığı açıklandı:
1. Kapitalist modernitenin kentleşme politikaları kimliksiz kentler ve tek tip insan yaratarak, iktidarın tahkim edildiği bir kent gerçeği yaratmaktadır. Kapitalist modernite, yaşam alanlarını kar ve rant alanına dönüştürmüş, kentleri tüketimin merkezi haline getirmiştir. Devasa kentsel ve sosyal sorunların ortaya çıktığı kapitalist modernitenin kentlerinin alternatifi demokratik modernitenin kimlikli, eşitlikçi, adil, yaşanılabilir, ulaşılabilir, ekolojik kentleridir.
2. Kentsel problemlerin çözülmesi, demokratik özerkliğin inşası ve ekolojik-demokratik-cinsiyet özgürlükçü yaşamın şekillendirilmesi, ancak mevcut yerel yönetim çalışmalarının güçlendirilmesinden geçmektedir.
3. Katılımcı süreç açısından oluşturulan ancak siyasal soykırım operasyonlarının temel hedefi haline getirilip kısmen işlevsizleştirilen meclislerin yeniden etkin hale getirilmesi sağlanmalı, her ölçekte ve tematik alanlarda meclis oluşumuna gidilmelidir.
4. Yerel yönetimleri mevcut sistem anlayışından farklılaştıran, katılımcılık ilke ve uygulamaları daha da kurumsallaştırmalıdır. Yerel yönetim planlama süreçlerinin, eylem ve işlemlerinin her aşamasında yerindenlik ilkesi gereği kentte yaşayanların dil, kültür, kimlik ve inançlarına saygı esas alınmalıdır.
5. Kentsel planlama, kentlere karakterini veren, halkın ekonomik ve sosyal hayatına etki eden en önemli çalışmalardır. Planlamalar; kentlerin kimliklerine uygun, bilimsel tarzda ihtiyaç analizi yapılmış, ekolojik tabanlı ve kadına kamusal alanlar açan tarzda gerçekleştirilmelidir. Planlama yapılırken ilgili meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve halkın katılımı sağlanmalıdır. Kentlerin anayasası niteliğindeki planlamaların bütünlüğünün bozulmaması esas alınmalıdır. Ayrıca planlama süreçlerine kırsal alanların planlanması da dahil edilmelidir. Planlamada mayın tarlalarının temizlenmeli, tarımsal alana dönüştürülmedir ve organik tarım geliştirilmelidir.
6. 2014 yerel yönetim seçimleri sonrası Kürt Ulusal İmar ve Kentleşme Konferansı’nın düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.
7. Başta Nusaybin, Dersim, Varto, Viranşehir ve Bağlar’daki kadın kentler olmak üzere partimiz tarafından belirlenen 10 pilot kente öne çıkan başarılı uygulamalar (toplumsal cinsiyet eşitliği, kentsel planlama, ekoloji, katılımcılık, sosyal çalışmalar vb) diğer belediyeler tarafından da değerlendirilmelidir.
8. Kentlerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarında çok önemli bir yeri bulunan planlama süreçleri dahil diğer altyapı ve teknik alanlarda, eşitlikçi bakış açısı kazandırılması için programlar düzenlenmelidir. Ayrıca bu alanlarda teknik çalışma yürütecek kadınların istihdamına özel önem verilmelidir.
9. Kadın bakış açısının kentlere yansımasını tartışmak üzere Kadın İmar ve Kentleşme Konferans düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.
10. Doğa olaylarının doğal afetlere dönüştüğü son örnek Van depremidir. Van depreminde yaşanan acıların bir daha yaşanmaması için, afet riskinin azaltılması çerçevesinde, bütün kentlerimizde yapı envanterlerinin çıkarılması, mevcut yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi, afet hazırlık çalışmaları yapılmalıdır.
11. Doğal afetlerin öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasında yapılabilecek tüm çalışmalar Afet Yönetimi Eylem Planı belediyelerimizin 2014-2019 dönemi stratejik planlamasına yansıtılmalıdır. Van Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda yaşadığı deneyimlerden de yola çıkarak hazırlayacağı çalışma diğer belediyelerce de esas alınmalıdır.
12. Çok dilli, çok kültürlü ve çok inançlı yaşamın merkezlerinden biri olan Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yerel mimari esas alınarak ekolojik yaşam evlerinin hayata geçirilmesi sağlanacaktır.
13. Kamu arazileri kentlerin geleceğidir ve halka aittir. Hazine arazileri başta olmak üzere tüm kamusal alanlar kentsel ortak kullanım alanları olarak değerlendirilmeli ve artırılmalıdır.
14. Konut sorunu mevcut toplumsal sorunlardan biridir. Barınma hakkı her insanın erişmesi gereken en temel haklardan olup bu konuda çözüm üretmek için sosyal konut projeleri hayata geçirilmelidir. Sosyal konutlar hayata geçirilirken sadece mülkiyet esaslı çözümler üretilmemeli, kiracılık politikası da uygulanmalıdır.
15. Kentsel dönüşümler geleneksel uygulamalardan farklı olarak halkın çıkarı, kentin tarih ve kültürel varlıklarını önceleyecek şekilde uygulanmalıdır. Kentsel dönüşümde öncelikle yerinden dönüşüm ilkesi esas alınmalıdır. Kentsel dönüşümde sağlanacak mekansal düzenlenmeler sosyal adalet ve eşitliği öngören bir yaklaşımla bütünleştirilmelidir. Dönüşümle ortaya çıkacak rantın bu alanlarda yaşayan halka ve kente dönüşü sağlanmalıdır.
Ulaşım politikaları araç odaklı değil yaya odaklı çözümlerle üretilmelidir. Ulaşımda kamu eliyle toplu taşıma özendirilmeli ve bireysel araç kullanıcılığının azaltılmasını sağlayacak tedbirler alınmalıdır. Ulaşım politikalarında toplumsal cinsiyet eşitlikçi uygulamalar esas alınmalıdır.
17. Tarihi ve kültürel mirasın korunmasına ve geleceğe aktarılmasına özel önem verilmelidir. Koruma-kullanma dengesi gözetilmeli, koruma amaçlı imar planları yapılmalıdır.
18. Kentlerimizde ve toplum yaşamında ekoloji bir yaşam biçimi haline getirilmelidir. İnsanlığın doğaya verdiği zararları minimize edecek çözümler geliştirilmeli, kendi kendine yeten, doğayla barışık kentler geliştirilmelidir.
19. Kentsel hizmetler ve mekansal düzenlemeler, başta engellilerin, çocukların, yaşlıların, yoksulların gereksinimleri göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Bu kesimlerin kentsel hizmetlere erişimini, kent yaşamına aktif katılımını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır.

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, yaptığı kapanış konuşması ile katılımcılara teşekkür edildi.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.