$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Kentte ciddi bir psikolojik sorun yaratacak

Kentte ciddi bir psikolojik sorun yaratacak
  • 07.10.2013
  • 35 kez okundu

Suriye sınırında yapımı devam eden istinat duvarı hakkında açıklamalar yapan Nusaybin Belediyesi Başkanı Ayşe Gökkan, Nusaybin’in son 3 gündür örülen istinat duvarıyla gündeme geldiğini söyledi.

Gökkan, 21. yüzyılda tüm sınırların kaldırılacağı yerde, Nusaybin’in çevresine sınır örüleceği haberi kabul edilir bir yanının olmadığını dile getirdi.

Gökkan açıklamasına şöyle devam etti : “1 neden kabul edilmiyor herkes biliyor ki 1986’da Almanya’da duvarlar yıkıldı. İsrail bir kaç ay önce denemek istedi dünya lanetler yağdırdı. Şimdi bizim Nusaybin belediyesi olarak sınırlarımız içerisinde yapılacak olan bu uygulamadan habersiz, belediyemize dahi söyleme gereği duymayan ve bizimde kamuoyunu tesadüfen bilgilendirilen yetkililer tarafından yapılan açıklamalardan öğrendiğimiz ve kazı iş makineleriyle sınır bölgesinde kazının yapılmaya başladığı duvar örüleceği duvarın üzerinede tel örgü örüleceği, gerekçe olarakta sınır güvenliği geçen kaçakçılar, yanı başımızda 2 yıldır bir savaş yürütülüyor bu insanlık dışı savaşta ambargolar konmuş hiç bir yardımın girişi kabul edilmiyor. Ama bunun üstüne biz sınır güvenliğin koruma, kaçakçıların geçişi güvenliği sağlamak amacıyla duvar örüleceği Nusaybin ve Kızıltepe arasında Mardin Tugay’ının böyle bir uygulaması olacağı için”

NEDEN KABUL EDİLMEZ?

“1- Dünyada sınırlar kalktı ve Türkiye mayınların temizlenmesi sözleşmesine imza atmış bir ülke sınırların, mayınların temizleneceği yerde üstüne üstlük bir mayın iki sınır ve duvar üstünede tel örgü, bu nasıl bir tariftir anlaşılması zor bir şeydir. Bir diğeri duvarlarla hiç bir güvenliğin sağlanmadığı dünya tarihinde de biliniyor. Kaldı ki savaş psikolojisinde hep şu psikoloji hakimdir duvarın öbür tarafında neler olduğu acaba askeri bir alan mı var, orada neler yapıldığına dair daha çok sivil alanları riske etme uygulamasıdır duvar. Düşünün askeriyenin, mühimmatın kent dışına çıkarılması gerekir böyle durumlarda kentin daha çıplak sivil olduğuna dair izlenimler vermek gerekirken duvarlar örüp, acaba askerler o duvarın arka tarafında mı? Acaba arkasına bombalar mı yerleştirmiş? gibi karşı tarafa resmen sivillere saldırın mesajı vermektedir. Asla kabul edilemez! Şuanda kazının yapıldığı yerde ilkokul var küçücük çocukların psikolojisini düşünün, her dakika saldırıya uğrayacakmış psikolojisinde nasıl okula gidecek ve takip eden mesafe yerleşim alanları, binaların olduğu yerdir. Oraya duvar örüldüğünde oradaki insanların ve bu kentin psikolojisi saldırıya uğrama psikolojisidir. Türkiye’nin böyle bir uygulamayı aklından geçirmiş olması ve 3 gündür bu haberler yapılırken hiç bir yanıtın verilmemiş olması doğrulanma veya yalanmaya dönük hiç bir açıklamanın yapılmaması ilginç bir şeydir. Biz bugün Nusaybin belediyesi olarak Kaymakamlığa ve üst mercilere yazı yazdık, böyle bir uygulamanın kabul edilemeyeceği, bu uygulamanın kentte ciddi bir psikolojik sorun yaratacağı, sivillerin artık daha çok riske olacağı ve dünyada bu kadar sınırlar kalkmışken bu kente duvar örmenin kabul edilmeyeceğinin bilgilerini aktardık. Biz hem Nusaybin belediyesi olarak hemde insan haklarına aykırı bir durum olarak görüyoruz, bu durumu kabul etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Bir an önce bu durumun düzeltilmesi ve yetkililerce bunun yapılmayacağına dair açıklamalar yapılıp kamuoyunun rahatlatılması gerekiyor.” dedi.

(Ufuk ASMAN – Yasin Burak TAN – Nusaybinliyiz.com)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.