$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Kesk bileşenleri sınırda açıklama yaptı

Kesk bileşenleri sınırda açıklama yaptı
  • 28.10.2013
  • 31 kez okundu

Mardin’de Suriye sınırına istinat duvarı yapılacağı bildirilen yerde Kesk bileşenleri basın açıklaması yaptı.İlçe merkezindeki Kesk binasında biraraya gelen Kesk üyeleri, ellerindeki pankartlarla Yeşilkent Mahallesinde bulunan Suriye sınırına yürüdü.
Duvarın yapılacağı iddia edilen bölgeye gelen Kesk bileşenleri adına açıklama yapan Eğitim – sen baş temsilcisi Abdullah Gökçe, duvar yapımına izin vermeyeceklerini belirtti.
Açıklamasına “Ne tel örgüler ne de mayınlı araziler bizi bölemedi AKP’nin örmeye çalıştığı bu utanç duvarı Kürt halkını bölemeyecektir” sözleriyle başlayan Gökçe, 1921 Ankara Antlaşması ile belirlenen ve 1923 Lozan Antlaşması ile kesinleşen Türkiye-Suriye sınırı, Kürt coğrafyasının egemen güçler tarafından parçalanışının resmi bir belgesi olduğunu iddia etti.

Gökçe konuşmasını şöyle sürdürdü:
“”Ancak aradan geçen bir asra yakın zamanda bu sınırların suni sınırlar olduğu yaşanan pratiklerle gözler önüne serilmiştir. Kürtler, etraflarına örülen tel örgülü sınırlara rağmen, bir halk olarak var olduklarını her fırsatta ispatlamış, sınır ötesi birliktelikleriyle sınırları anlamsız hale getirmişlerdir. Türkiye ile Suriye arasında Kürt coğrafyasını bölen sınırlar, bir korkunun yansımasıydı. Bundandır ki, Kürtleri ayırmak amacıyla sınırda tel örgüler çekilmekle kalınmamış, devasa büyüklükte bir tampon bölge oluşturularak bu araziler binlerce mayınla döşenmiştir.

Türkiye 1999 tarihinde yürürlüğe giren anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair sözleşme olan Ottowa Sözleşmesi’ne uzun süre direnmesine rağmen 2003 yılında bu sözleşmeye imza atmıştır. “Ancak, sözleşmenin gereği olarak 2004 yılında temizlenmesi gereken mayınlı araziler, aradan 10 yıl geçmesine rağmen halen mayınlardan arındırılmadı. Türkiye ile Suriye arasında temizlenmemiş mayınlı araziler halen orta yerde dururken ve bu durum büyük bir risk taşırken, bunun daha da ötesine geçerek, sınır hattına duvar örülmeye çalışılması, sınırın iki yakasındaki aynı dili konuşan, aynı kültüre sahip halkı bir kez daha ayırmaya amaçlamaktadır.

“Rojava devrimini hazmedemeyen Türkiye, çeteci güçlerle işbirliği içine girerek gerçekleşen devrimi adeta boğmaya çalışmaktadır. Bu yetmezmiş gibi şimdi de aramızdaki fiziksel bağları da utanç duvarlarıyla koparmaya çalışmaktadır. Buna asla izin vermeyiz. Kim olursa olsun bizim aramızdaki bağı hiçbir şey, hiç kimse koparamayacaktır.

Başbakan, ’Suriye ile vizeleri kaldırdık’ diyordu, şimdi kaldırılan vize yerine faşist duvarlar zulüm duvarları utanç duvarını örmeye kalkışıyor. İsrail ile Filistin arasına örülen beton duvara karşı çıkan bir Başbakan’ın, kendi ülkesi ile Rojava arasına beton duvar örmesi büyük bir tutarsızlıktır.Hem de Kürt sorununda barış süreci devam ediyor dendiği bir dönemde böyle provakatif bir eylem yapılması AKP’nin çözüm sürecine karşı ne kadar samimiyetsiz davrandığının da bir göstergesidir.”

“Dünya’da utanç duvarları bir bir yıkılırken, Kürtlerin arasına duvarların örülmesi büyük bir gaflettir. Bunlar demokratik olduğunu iddia eden bir ülkeye yakışmadığı gibi insan hakları evrensel ilkelerine de aykırıdır.

Normal şartlar altında Avrupa devletleri sınır hattında bulunan vatandaşlarının birbirleriyle iyi geçinmesini ve herhangi bir olay çıkmamasını ister. İnsanları birbirine daha fazla nasıl yakınlaştırabilirimin derdine düşer. Ancak gün geçmiyor ki AKP hükümetinden tamda buna zıt uygulamalar gelmesin.

Nusaybin-Qamişlo, Ceylanpınar-Serêkanîyê, Şenyurt-Dirbesîyê, Kilis-Afrin kentleri arasına yapılmaya çalışılan duvarlar bölge genelinde rahatsızlık yaratmaktadır. Biz buradan hükümete sesleniyoruz. Derhal bu faşist uygulamadan vazgeç.

Eğer Muammer Güler halkın mal ve can güvenliğini düşünüyorsa derhal Ottowa Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmeye çalışmalı ve mayınları temizlemelidir.

Son bir kez daha söylüyoruz sizler kardeşim dediklerinizi sırtından hançerleyip emperyalist güçlere peşkeş çekip satabilirsiniz.Ama biz kardeşlerimize hiçbir zaman sırtımızı dönmeyeceğiz.Sizin kuracağınız faşist duvarları zulüm duvarları ve utanç duvarları buna engel olamayacak.Bu duvarın yapılmaması için demokratik zeminde mücadelemizi ve eylemlerimizi çeşitli yöntemlerle sürdüreceğiz.”

Açıklamadan sonra insan zinciri oluşturan Keskliler 5 dakikalık oturma eyleminden sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Polis ve sınır birliği, Kesklilerin sınırda açıklama yaptığı sırada çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybinim)

keskbilesenleri-sinira-yurudu-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.