$ DOLAR → Alış: 3,51 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,95 / Satış: 3,97

“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”

Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.

“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
  • 13.07.2016
  • 1.017 kez okundu

Mardin’in Nusaybin ilçesinde faaliyet yürüten Düşünce-Der (Düşünce Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır uygulanan sokağa çıkma yasağının biran önce kaldırılması gerektiğine işaret ederek, ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Nusaybin’e dönüşlerin devam ettiğini belirten Kardaş, yaklaşık 5 aydır göçmen konumunda yaşamak zorunda kalan halkın büyük sıkıntılarla karşılaştıklarını dile getirdi.

Operasyonların yapıldığı mahallerde ne kadar işyeri, ev, araç ve gereç varsa hepsinin tahrip olduğunu veya yakıldığını anımsatan Kardaş, bunun yanında ilçedeki kiralık ev ve işyerlerinin fiyatlarının astronomik rakamlara ulaştığını kaydetti.
İlçenin büyük bir kısmının tel örgülerle çevrildiğini hatırlatan Kardaş, Ticaretle uğraşan esnafın ise çek, senet, vergi vs. hiçbir borcunu karşılayamaz duruma düştüğünü ifade etti.

Kardaş, “Bütün bu olumsuzlukların yanında devletin sunduğu imkânları kullanma konusunda halkımız bilgilendirilmemiş, soruna çözüm bulma adı altında başvurduğu bazı yerlerin veya kişilerin art niyet taşımaları nedeniyle sorunlar katlanarak çoğalmıştır. Dernek olarak görüşümüz; yasağın biran önce kalkması, devletin Nusaybin’i afet bölgesi ilan etmesidir. Bu kapsamda halka mesken edindirme, vergi borçlarının affı, elektrik ve su borçlarının silinmesi, işini tekrar kurmada esnafa maddi olanakların sağlanması, kiraları belirli bir limitte tutarak bu limitin dışına çıkanlar için gerekli müeyyidelerin uygulanmasını uygun görüyoruz. Ayrıca bu konuda tüm sivil toplum kuruluşlarının da halka yardımcı olma konusunda gerekli adımları atmalarını tavsiye ediyoruz. Halkımıza bir daha böyle bir acının yaşatılmaması için bütün duyarlı kesimlere buradan bir daha sesleniyor ve halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” dedi.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. NUS diyor ki:

    çima afet? xera kirin

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.