$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Nusaybin Belediyesi, 4 yıllık çalışmalarını STK’lılara anlattı

Nusaybin Belediyesi, 4 yıllık çalışmalarını STK’lılara anlattı
  • 29.08.2013
  • 32 kez okundu

Kısa sürede bir çok çalışmaya imza atan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, 4 yıl boyunca kentte yapılan hizmetleri kentte bütün mahallelerle paylaştıktan sonra son olarak da Sivil Toplum Kurumları ve üyeleri ile Mitanni Kültür Merkezi Apê Musa Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Belediye Meclis Üyeleri, STK’lılar, belediye çalışanları, muhtarların katıldığı toplantıda Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan,1999 yılından önce neredeyse ilçede hiçbir çalışma yapılmazken 1999’dan itibaren belediye halkın denetimine geçtikten sonra bir milattın yaşandığını ifade ederek; “ ilçe merkezinde 45.530 metre su hattı döşemesi, 56.675 metre kanalizasyon boru hattı, 846 adet kanalizasyon muayene bacası, 411.170 m2 parke taşı, 49.283 m2 parke taşı onarım, 196.123 m2 asfalt, 17.381 metre karosiman, 39.057 metre kaldırımtaşı, 27.748 metre oluktaşı döşemesi yapıldı. Ayrıca yol düzenleme çalışmalarında engelli yurttaşlarda unutulmadı. Engelli yurttaşların giriş çıkışlarda daha rahat gidip gelmesi için hizmet kurumlarında, sosyal alanlarda, yol ve kaldırım düzenleme çalışmalarında engelliler için giriş-çıkış düzenlemeleri yapıldı ” dedi.

‘Yurttaşlarla dayanışma içerisinde olduk’

2009-2013 yılında planladıkları stratejilerin bir çoğunu hayata geçirdiklerini ifade eden Gökkan; “ eski mezbahane ve sebze hali halkın ihtiyaçlarını karşılamadığından yeni dolayı yeni mezbahane ve sebze hali yaptık. Halkın bir araya gelip paylaşımda bulunmaları için her mahalleye bir ‘ Halk Evi’ projesi kapsamında şu anda 1 tane halk evi bitme aşamasında, 2’sinin ise 2013 yılında tamamlanacak. İlçede 31.5 dönüm mezarlık alanı açtık. Sokak genişletmesinde yurttaşlarla dayanışma içerisinde olduk ve yurttaşlarında desteği ile 7 mahallede sokak genişletilmesi yapıldı” diye konuştu.
‘Kadın kenti ilçemizde Gulşilav Kadın Merkezi’
1992 Newroz’u Nusaybinlilerin yaşamında derin izler bıraktığını ve Newroz’da yaşamını yitirenlerin anısını yaşatmak adına Newroz Anıtı yaptıklarını kaydeden Gökkan; “ Newroz Alanı’nda Newroz Anıtı, kentin tarihsel dokusunu yaşatmak ve yurttaşlara sergiletmek amacıyla Kent Müzesi tamamlama çalışması yaptık. Kadın Kenti olan ilçemizde Gulşilav Kadın Merkezi açtık. 4 yıllık hizmet sürecinde 8842 kadına ulaşıldı. İlçe gençlerinin eğitimleri için Gençlik Etkinlik Merkezi açtık. Merkezimizde 817 kişiye eğitim verildi. Mitanni Kültür Merkezi’nde kültür ve sanat alanında ilçenin ihtiyaçları ve gençlerinin talepleri doğrultusunda kurslar ve eğitimler verildi. Bu kapsamda 4541 kişiye ulaşıldı” diye konuştu. Kentte bulunan tarihi yerlerinde düşünüldüğü, tarihin yok edilmemesi ve yaşatılması için arkeolojik çalışmalarda bulunduklarını aktaran Gökkan; “ Nusaybin kent merkezinde 6, çevresinde ise 10 tarihi yapı tescil edilmiştir. Ayrıca 3 tarihi yapı da tespit çalışmaları yapılarak tespite sunulmuştur” dedi.

‘Araç filomuza 24 yeni araç ekledik’

Belediye çalışmalarında çok dilli, çok kültürlü hizmet anlayışı ve kadın ile çocuklara büyük ayrıcalık tanıdıklarını söyleyen ve bu doğrultuda onlara yönelik daha çok çalışmalara yaptıklarını söyleyen Gökkan; “ Bütün çalışmalarımızı 4 dilde yapıyor ve yayınlıyoruz. Ayrıca ‘Her Mahalleye Bir Park’ projesi kapsamında şu ana kadar 13 çocuk parkı ve 8 dış mekan spor aleti ( Fitness) kuruldu. Daha temiz ve yeşil bir alan için ilçenin fidan ihtiyacını karşılamak için belediye fidanlığı açtık. Fidanlıkta şu ana kadar 83.010 fidan yetiştirildi. Yetiştirilen fidanlar; parklarda, mezarlıklar dikildi. İhtiyaç fazlası ise halka, beldelere ve çevre köylere dikmeleri için dağıtıldı. Hizmetlerin daha seri olması için 5 adet çöp aracı, 7 adet pikap, 4 adet iş makinesi ( kepçeler ), 1 adet silindir, 1 adet Greyder, 2 adet kamyon, 2 adet dramperli kamyon, 1 adet vidanjör ( kanal açma ) ve 1 adet itfaiye aracı ( arama kurtarma aracı ) toplamda araç filomuza 22 yeni araç daha ekledik” şeklinde konuştu.

`Çağ Çağ Deresi ve Tandır Evleri ekolojik projelerdir’

3 önemli stratejileri olduğunu dile getiren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bütün çalışmalarını bu stratejiler doğrultusunda gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu stratejilerin amaçları “Demokratik ekolojik ve cinsiyet eşitliğini sağlamak” olduğunu altını çizerek Çağ Çağ Deresi`nin çevresinde bulunan 60 evin kamulaştırılması ve derenin temizliği için toplamda 7.770.876,00 TL harcanmıştır. Derenin çevresinin temizlenmesinden sonra dere çevresinde 20 dönüm alan açıldığını vurgulayan Gökkan, adeta kent merkezinin klimasını oluşturduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Şu anda bilimsel olarak yapılan ölçülere göre dere kenarındaki sıcaklıkla kent merkezi arasında 8 derece sıcaklık farkı var. Düşünün eğer Nusaybin`de sıcaklık 40 dereceyse dere kenarında 32 derecedir. Böyle önemli ve büyük bir projede eminim ki herkesin katkısı oldu. Bu proje Türkiye`de birinci oldu. Buna benzer Türkiye`de 9 proje daha var; ama bunu hayata geçiren sadece Nusaybin Belediyesi oldu” dedi. Nusaybin Belediyesi, kadının toplumsal etkinliğinin artırılması, toplumsal, eşitlik ve kadının ekonomik üretimini artırmaya yönelik “Êkolojik kadın projesi” kapsamında “Her mahalleye bir Tandır evi” ile yapıldı. Belediye, ilçede sokaklarda gelişigüzel yapılan tandırların oluşturdukları görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için “Her mahalleye bir tandır evi” projesi kapsamında Nusaybin’in geleneksel mimari dokusunu taşıyan Katori taşlarıyla şuana kadar 13 mahallede “Tandır evi” yapılırken, yılsonuna kadar 2 Tandır evi daha yapılacağı belirtildi. 2011 yılının sonlarında başlanan projesi kapsamında 15 mahallenin 13’ünde tandır evi yapımı tamamlandı. Projenin hedeflerinden biri de Nusaybinli kadınların her mahallede kooperatifler şeklinde bir araya gelerek tandır ekmeği ile aile bütçesine katılımları sağlanacağı kaydedildi. Kadınların hayatını kolaylaştıracak üretimini, istihdamını ve ekolojik dengeyi sağlayan bir proje olduğu belirtildi. Zabıta, temizlik, itfaiye, imar, halkla ilişkiler ve belediyenin mali durumuna ilişkinde sunumlar yapan Gökkan, toplantı sonunda Sivil Toplum Kurumları’ndan gelen önerileri alarak sorulara yanıt verdi.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)

belediye-calismalarini-stklilara-sundu-1

belediye-calismalarini-stklilara-sundu-2

belediye-calismalarini-stklilara-sundu-3

belediye-calismalarini-stklilara-sundu-4

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.