$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Nevruz koşusu yapıldı

Nevruz koşusu yapıldı
  • 20.03.2013
  • 37 kez okundu

Nusaybin ilçe Belediyesi ve Belediye Spor kulübü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Nevruz Halk Koşusu” Bahçebaşı (Bavernê) köprüsünde başladı.

Koşuya yaklaşık olarak 400 kişi katılırken Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Belediye Meclis üyeleri, belediye çalışanları, Eğitim-Sen Şube Temsilcisi Abdullah Gökçe, yüzlerce çocuk,genç,kadın katıldı.

Koşuya katılanların üstünde, Nusaybin Belediyesi tarafından dağıtılan “Beza gel a Newrozê” yazan 100 adet yeşil tişört vardı.

Eğitim Destek Evi önünde son bulan koşuda kadınlarda Gülcan Çetin, erkeklerde Adem Pekdoğan, çocuklarda Emrah Yıldız birinci olurken Emine Yılmaz, Vedat Acar ikinci, Hicran Ay, Seyfettin Akad ile Mehmet Emin Bilgiç ve Burhan Yıldız üçüncü oldular.

Yarışmada birinci gelenlere Belediye Başkanı Gökkan, BDP Nusaybin ilçe Başkanı Abdulbari Eren, Kürdi-Der Başkanı Berivan Baş, ikinci gelenlere BDP Nusaybin ilçe Eş Başkanı Zinnet Alğat, Eğitim-Sen Şube Temsilcisi Abdullah Gökçe, Belediye Meclis Üyesi Feryat Tepe, üçüncü gelenlere ise Barış Annesi Meryem Enüştekin, Muhtarlar Derneği Başkanı Şakir Acar, Meya-Der adına Mülkiye Ay tarafından saat ve Cegerxwin’in kitabı verildi.

Verilen hediyeler esnasında konuşan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, çekilen acıları ve Nevruz’u özgür yapacak olanlar çocuklardır. Bundan dolayı çocukları kutladığını dile getirdi.

Gökkan sözlerine şöyle devam etti ; “Gelenek haline gelmesini istediğimizden dolayı Nevruz koşusunun bu yıl ikincisini düzenledik. Nusaybin’de bir tarihin oluşmasını istiyoruz. Bu tarihinde gençlerin ve halkların özgürlüğü olsun”

Yarışmada yaşamın zaman olduğunu ve yaşamda zamanın özgür olmasını istediğini söyleyen Gökkan, birinci gelen kadın koşucuya saat hediye etti.

BDP Nusaybin İlçe başkanı Abdulbari Eren ise, gençlerin yaşam olduğunu, parti hareketlerinin de gençler üzerinde şekillendiğini ifade etti.

Bu tür yarışmaların olmasından mutluluk duyan ve yarışmada erkek kategorisinde birinci olan Adem Pekdoğan; “Bu tür müsabakaların sürekli düzenlenmesi gerekir. Dereceye giren sporcuların belediye bünyesi altında veya gençlik spor müdürlüğü tarafından kampa alınması ve buradan şampiyon olmasını diliyorum. Nusaybin’de sadece atletizmde değil her daldan sporcu çıkacağına inanıyorum” dedi.

Koşuda kadınlar arasında bitiş noktasına birinci gelen ve aynı zamanda Türkiye birinciliği olan Gülcan Çetin 10 yıldır idmanlara çıkıp, koştuğunu ifade etti.

Yapılan yarışmada barış mesajları verildi.

(Ufuk ASMAN – Nusaybinliyiz.com)

nusaybin-nevruz-kosugaler

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.