$ DOLAR → Alış: 3,68 / Satış: 3,70
€ EURO → Alış: 3,92 / Satış: 3,94

Nusaybin ve Kamışlı risk altında!

Nusaybin ve Kamışlı risk altında!
  • 03.07.2013
  • 41 kez okundu

Halktan toplanan yardımları Kamışlı’ya gönderemediklerini ifade eden Ayşe Gökkan, İsveç’ten yine Suriye’ye hibe edilen 2 ambulansında aynı şekilde geçişine izin verilmediğini söyledi.

Durumun Türkiye’den kaynaklanmadığını belirten Gökkan, Suriye hükümetinin artık sağlık hizmetlerini de kabul etmemesi üzerine Nusaybin halkı için büyük bir risk oluşturduğunu dile getirdi.

Gökkan açıklamasının devamında şunları söyledi ; “Kamışlı’da ki her sağlık sorunu, her salgın hastalık direk Nusaybin’i etkileyecek çünkü bugün çok daha vahim bir durum yaşandı. Normalde 15-20 kuduz vakası var ve her zaman sınırda Nusaybin’den sağlık ekipleri giderek sınırda onları aşılıyorlardı o aşılamaya da artık yasak geldi. Bu çok tehlikeli bir durum, bilindiği üzere kuduz hastalığı karantinayı gerektiren bir vakadır. Şuanda Nusaybin ve Kamışlı insani ve sağlık açısından bir risk altında, hızla tüm yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Suriye her engel çıkardığında bu sağlık konusunda çıkacak riskler herkesi çok ciddi zorlayacak, derhal kimsenin müdahale edemeyeceği güvenlik koridorunun açılması gerekiyor. Ve Uluslar arası güvenlik koridoru biçiminde kullanılmalıdır. Eğer hızlı bir koridor açılmazsa Nusaybin ve komşu kentleri de risk altında, bu konuda hem Türkiye’de ki yetkililere ve Uluslar arası kurumlara yeniden çağrı yapıyoruz. Bu kuduz aşısının engellenmesi büyük bir risktir. Gelecekte altından kalkamayacağımız sağlık sorunları yaşanabilir.”

Özellikle sağlık sorununun mutlaka yetkililer tarafından ele alınıp, müdahale edilmesi gerektiğini söyleyen Gökkan, bu duruma sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladı.

(Ufuk ASMAN – Yasin Burak TAN – Nusaybinliyiz.com)

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.