$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Nusaybin’de binler “Öcalan’a özgürlük, Kürtlere statü” dedi

Nusaybin’de binler “Öcalan’a özgürlük, Kürtlere statü” dedi
  • 02.10.2013
  • 37 kez okundu

BDP Nusaybin İlçe örgütü öncülüğünde bir araya gelen binlerce Nusaybinli, “Öcalan’a özgürlük, Kürtlere statü” şiarı ile kitlesel yürüyüş gerçekleştirdi.

Fırat Mahallesi Şirin Bulvarı’nda bir araya geldikten sonra Mitanni Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçen kitle “Öcalan’a özgürlük, Kürtlere statü” pankartı ile dev konfederalizm bayrakları, PKK lideri Abdullah Öcalan posterleri taşırken sık sık “Biji serok Apo”, “Öcalan”, “Be Serok jiyan nabe”, “ PKK halktır, halk burada”, “ AKP boş paketini başına çal”, “şehit namirin” sloganları attı. Aralarında BDP MArdin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, BDP Nusaybin İlçe Örgütü yöneticileri, Nusaybin Belediye Başkanvekili Gülperi Bayseler, DÖKH Aktivistleri, Nusaybin Barış Anneleri Aktivistleri’ninde aralarında bulunduğun binlerce yurttaş Mitanni Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Buradan BDP adına açıklamada bulunan BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Abdulbari Eren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan “demokratikleşme paketinin içinin boş olduğunu, bu paketin Kürtlerin temel taleplerini içermeyen bir paket olduğunu söyleyerek; “Fakat Kürt halkı artık bu oyalamalarla meşgul olmayacaktır. Sonuna kadar davasının takipçisi olacaktır. Hükümet bilmelidir ki; Kürt lideri Sayın Öcalan ve özgürlük savaşçıları olmayıncaya kadar, Kürt halkının anadili Kürdistan’da resmi olarak okullarda verilmeyinceye kadar bu mücadele son bulmayacak ve bu tür paketler sonuç vermeyecektir” dedi.

Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz ise, Kürt ve demokrat halklar için Sayın Öcalan’ın çözüm paketi esas olduğunu ve Akp hükümetinin çıkarmış olduğu paketin kendileri için esas olmadığını belirterek; “Erdoğan artık halkı oyalamasın. Eğer gerçekten barış ve çözüm istiyorsan Kürt halk önderi Sayın Öcalan elinde tutukludur. Adaya gidip onunla görüşüp bu ülkeye nasıl barış geleceğini ve kalıcı olacağının fikirleri al ve uygula. Erdoğan’ın boş paketinden Kürt halkının mücadelesi çıkmıştır. Partimiz, hareketimiz ve Sayın Öcalan kalıcı bir barışın inşası için hazırdır. Topluma ve toplumun ahlak kurallarına göre olmayan yasalar kabullenemez.” dedi.

Konuşmaların ardından kitle olaysız bir şekilde dağıldı.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi)

nusaybinde-binler-yurudu-1

nusaybinde-binler-yurudu-2

nusaybinde-binler-yurudu-3

nusaybinde-binler-yurudu-4

nusaybinde-binler-yurudu-5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.