$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Nusaybin’de Nevruz kutlamaları

Nusaybin’de Nevruz kutlamaları
  • 19.03.2013
  • 34 kez okundu

Nusaybin’de Nevruz bu sene bayram havasında geçti.

Finali 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak olan kutlamalar, bugün Nusaybin’de yapıldı.

Kutlamalara; DTK eş başkanı Ahmet Türk, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe başkanı Abdulbari Eren, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Kürt Rap sanatçı Ozan Serhado, halk sanatçıları ve binlerce Nusaybinli katıldı.

Ahmet Türk ve Ayşe Gökkan ilk olarak 1992 yılında Nusaybin Nevruz’unda hayatını kaybeden 16 kişi için meydanda yapılan anıtın açılışını yaptı.

Açılışın ardından Serhado sahne aldı. Serhado Nevruz alanına toplanan Nusaybin halkını şarkılarıyla coşturdu. Daha sonra alkışlarla Nusaybin halkının önüne çıkan Ahmet Türk Kürtçe ve Türkçe konuşmalar yaptı.

Barışı en çok Kürt halkının istediğini vurgulayan Türk, barışın tek taraflı değil çift taraflı olduğunu söyledi.

Türk, Nusaybin halkının özgürlük için verdiği mücadeleyi kutladığını söyledi. Nevruz’un Kürt halkı için siyasi bir gün olduğunu belirten Ahmet Türk Nevruz ögürlüktür dedi. Türk’ün konuştuğu sırada sahnede barışı simgeleyen güvercinler uçuruldu.

DTK eş başkanı Ahmet Türk konuşmasına şöyle devam etti ; “1982 yılında bende Diyarbakır zindanındaydım, zindanda bir genç vardı. PKK davasından yargılanıyordu siyasi savunma yapıyordu bir gün hücresinde üç kibrit çöpünü arkadaşlarına gösterdi ve bir gün sonra canını Nevruz için, Kürt halkı için feda etti. O kişi Mazlum Doğan’dı” dedi.

2013 yılının ilk Nevruz’unu kutladıklarını belirten Türk, bu Nevruz’un daha da anlamlı olduğunu söyledi.

BARIŞ TEK TARAFLI OLMAZ

Türk ; “Bildiğiniz gibi ilk defa ben ve bir arkadaşım İmralı’da sayın Öcalan’ı ziyaret ettik, görmeye gittik, sayın Öcalan sizlere saygılarını, sevgilerini gönderdi ve bayramınızı kutladı. Halkların kardeşliği için 2013 yılında yeni bir fırsat doğdu. Sayın Öcalan halkların kardeşliğini önemser, Kürt halkının özgürlüğünü sonuna kadar savunur ama sayın Öcalan ancak barışla, özgürlüklerle Kürt ve Türk halkının kardeşliğiyle Ortadoğu’nun barışa kalkacağına inanıyor. Bu nedenle biz sadece Kürtlerin özgürleşmesini değil, tüm halkların özgürleşmesini istiyoruz. Bugün Ortadoğu’da bir çatışma var bir savaş var sayın Öcalan’ın bugün ortaya koyduğu fikir ve yol haritası bütün Ortadoğu’nun özgürleşmesidir. Ama şunu unutmayalım barış tek taraflı olmaz, barış iki taraflı olur. Biz barışa inanıyoruz, Kürt halkı barışa hazır.”

Silahlar sustuktan sonra omuzlardaki yükün daha da ağırlaşacağını söyleyen Türk, Kürt halkının hakları için hep birlikte daha güçlü bir direniş göstereceklerini söyledi.

Türk konuşmasını tamamladıktan sonra Nusaybin Nevruz alanını dolduran halkı selamladı.

Daha sonra Nevruz programı halk sanatçıların katılımıyla devam etti.

(Ufuk ASMAN – Nusaybinliyiz.com)

NEVRUZGALERi

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.