$ DOLAR → Alış: 3,51 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,94 / Satış: 3,96

Nusaybin’li olmak mutlulukların en güzeli

Abdulkadir ASMAN
Abdulkadir ASMAN
 • 02.04.2013
 • 178 kez okundu

Sizleri selamlamak, sizlerle birlikte olmak büyük bir mutluluk ve yüce bir duygudur.

İnanınız ki bir çocuk gibi seviniyor ve yüce Allah’ıma şükrediyorum. Çünkü ben Nusaybin’e aşığım ve Nusaybin’in aşinasıyım. Gözlerimi Nusaybin’de dünyaya açtım, o yıllar Nusaybin’in nüfusu 1500 civarındaydı ve rüyalar alemi gibi güzel bir yerdi. Yemyeşil ve her tarafı suydu.

Nusaybin’in 7 bin yıllık bir geçmişi bulunuyor ve dünyanın ilk üniversitesi burada kurulmuştu. Hala dimdik ayakta duran Moryakup kilisesi, dünyanın ilk üniversitesi olarak büyük bir efsane, hele hele beyaz ve kırmızı güller yıllarca temel güzelliğini temsil ediyor. Güzelim Nusaybin’de ki bağlarda yetişen tüysüz şeftali şimdilerde hiç bir yerde yetişmiyor.

Bazı kişiler Nusaybin’de deprem olduğunu söylüyorlar, ancak Nusaybin’de hiç deprem yaşanmadı. Bazı yerleri toprak örtmüştür, öte yandan Nusaybin cinleri ile tanınmaktadır. Nusaybin’de Gırnavas cinleri kol gezmekteydi, hemen hemen her sokakta cinler cirit atıyordu, cinler Nusaybin’i zamanla terk etti. Bu konuyu yaşlı hemşehrilerimiz daha iyi bilir. Çünkü, ben ortaokul sıralarında iken buna tanık oldum.

Nusaybin’imizde sevgili Peygamber efendimizin (S.A.V) 7. batından torunları Zeynelabidin ve sevgili kız kardeşi Sitti Zeynep hazretlerinin adını taşıyan Zeynelabidin camisi bulunmaktadır. Ve cami avlusuna 1956 yılında bir minare dikildi.

Sevgili Peygamber efendimizin (S.A.V) berberliğini yapan Selmani Farisi türbesi halen faal haldedir.

Nusaybin’imizde bir çok yıl hizmet veren tarihi Kışla’nın ne yazık ki taşları izinsiz bir şekilde alınarak yok edildi. Kışla mahallesi de adını Kışla adını buradan almıştır. Aynı mahallede askeri şehitlik halen mevcuttur.

Aslında bu konuları çok kısa bir şekilde dile getirmeye çalıştım. Türkiye ve Suriye arasında bulunan ve ancak yasak bölge haline getirilen Bağdat köprüsü, öte yandan ise kaban taşları Nusaybin’imizin yaşayan birer abidesidir.

Sevgili okurlarım ; Onun için Nusaybin’de yaşamak çok güzel ve mutluluktur.

Saygılarımla, esen kalınız.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. fevzi yüksek diyor ki:

  abdulkadır bey yorumun harika teşekkur ediyorum nusaybinde yaşamak güzel nasıl güzel biliyormusunuz etrafında kemal BABAOĞLU,halef,melle kutto,ali göze mala hasanat sılo ıstere kasap cemil,ali kıcci camisi,ibrahime ALİKAMŞE,mala caca ve daha sayamıyacağım nice değerler binde biri kaldı 6 sene önce geldim o sokaktan geçmek istedim hünğür hünğür ağladım nuri acacokla karşılaştım o apayrı bir trajedi oldu anlatamam içimizde silinmez ançak yeni nesile anlatmak bir haylı zor ben dişarda nusaybin benim içimde SELAMLAR SAYGILAR SUNUYORUM(ayrılalı42 yıl oldu son 22 yılı BANDIRMA’dayım )

 2. fevzi YÜKSEK diyor ki:

  mohrız den mahmakıye den,çag çağ,dan Bunusre dan,kanikatan,ve akşamdan sabaha kadar suren kuşun sesleri gece saat 22.00 de suruç karakoluna zorla koyulan arbet köylulerin karakoldan tek tek çıkarılarak kafalarına AHMET KIRALl usteğmen KUŞUN SIKARAK Tepeden aşağıya atmalarıda anlatırsan geçmişimizin inanılmaz açılarını yeni nesil.anlatmakla görevini alkışlarla yapmış olursun

 3. selman VEREN diyor ki:

  Aynen çok değerli abdulkadir abe nusaybinli olmak mutluluk ların en güzeli senin abelerimizi allah nusaybinden ve başımızdan eksik etmesin sevgi ve saygılarımla…………

YORUM YAZ