$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,68 / Satış: 4,70

Nusaybinliler Rojava için sınıra yürüdü

Nusaybinliler Rojava için sınıra yürüdü
  • 27.08.2013
  • 62 kez okundu

Yürüyüşe Nusaybinli vatandaşların dışında Kızıltepe ve Mardin’den gelen vatandaşlarda katıldı. Ayrıca yürüyüşe BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, DTK Eş başkanı Aysel Tuğluk ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren’de katıldı.

Mitanni Kültür Merkezi’nde toplanan halk BDP Milletvekillerinin gelmesiyle birlikte sınıra doğru yürümeye başladı. Suriye sınırına gelen vatandaşlar Suriye’nin Kamışlı kentinden gelen Kürt halkıyla birlikte aralarında tel örgüler olmasına rağmen şarkılar, türküler söyleyip Abdullah Öcalan ve Rojava lehine sloganlar attılar.

Sınır bölgesinde bulunan açık meydanda şarkılar söyleyip halaylar çeken Nusaybin halkı, Rojava’lıların mücadelesine destek verdi.

Daha sonra BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Rojava’da ki halkla bir araya gelmek için burada toplandıklarını belirtirken, Rojava’lıların yürütmüş olduğu devrimi selamladı. Buldan konuşmasına şöyle devam etti. ; “Nusaybin’de bir araya geldik bu yüzden buraya gelen bütün kadınlarımızı ve bütün halkımızı kutluyoruz hepinizin önünde saygıyla eğiliyoruz ve sizlere teşekkür ediyoruz. Aramızda tel örgüleri olsada Rojava’da ki yaşayan halkımızla bir nefes kadar yakın olduğumuzu gösterdik, aramızda sınırlar olsada yürüttüğümüz mücadelenin aynı olduğunu verdiğimiz özgürlük mücadelesinin Kürdistan’ın dört bir parçasında aynı olduğunu hepimiz biliyoruz. Her ne kadar kırk yılın çatışmanın sürecinde çok büyük bedeller ödesekte çok büyük acılar yaşasakta sonuçta halk olarak Kürt halkı olarak Özgürlük mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizi bugün burada İlan ediyoruz. Kürtler yıllardır yaşamış olduğu bütün coğrafyada her ne kadar dört parçaya bölünmüş olsa bile yaşadıkları ülkelerin yöneticileri tarafından sürekli inkâr edildiler sürekli katledildiler sürekli yok sayıldılar ama hiçbir zaman Kürt halkı ne dilinden ne kimliğinden nede kültüründen asla taviz vermedi. Özgürlüğü için kimliği için dili için kültürü için yıllardır yaşadıkları her yerde her coğrafyada bedeller ödediler acılar çektiler gözyaşı döktüler annelerimiz sürekli ağladılar ama bügünde görüyoruz ki Kürt halkı dili için kimliği için kültürü için ve eşitlik mücadelesi için özgürlük mücadelesi için meydanlarda haykırıyor ve kendilerini yöneten ülke yöneticilerine bu mesajı veriyorlar. Bugün buradan bir kez daha özellikle Rojava’da yaşayan Kürt halkının başlatmış olduğu devrimi selamlamak için bir araya geldik ve bu ülkeyi yönetenlere şu mesajı vermek istiyoruz. Kürt halkı artık bulunduğu hiçbir coğrafyada katledilmek istemiyor, inkâr edilmek istemiyor, yok sayılmak istemiyor. Bugün Rojava’da başlatılan devrimde en büyük rolü Kürt kadınları üstlenmiş bulunmaktadır. Bugün Nusaybin’de de Kürt kadınları Rojava’da ki devrimi selamlamak için buradadır. Türkiye’yi yönetenler şunu çok iyi bilsin ki Rojava’da ki devrim onurlu bir devrimdir. Türkiye’yi yönetenler aklıselim, mantıklı bir şekilde başlatılan bu devrime saygı duymak zorundadır.”

BDP OLARAK TEZKERE’YE HAYIR DİYECEĞİZ!

“Bugün yapılan açıklamalara bakıyoruz sayın Bülent Arınç’ın bugün yapmış olduğu bu açıklama bizleri ürkütmektedir. Çünkü Suriye’ye Amerikan’ın başlatacağı operasyona Türkiye’nin destek vereceği yönünde açıklamalar yapılmaktadır. TBMM’den tezkerenin çıkarılması gündeme gelmiştir bugün ama biz BDP olarak Kürtler, Kürt kadınları olarak şunu çok açık bir şekilde ifade etmek istiyoruz TBMM’den çıkarılacak olan tezkereye BDP olarak hayır oyu vereceğiz, çünkü tezkere savaş demektir.”

Pervin Buldan’ın konuşmasının ardından Aysel Tuğluk şunları söyledi ; “Değerli halkımız bugün burada Rojava’ya diyoruz ki direnişiniz direnişimizdir diyoruz. Çünkü Rojava devrimi bir özgürlük devrimidir. Rojava devrimi demokrasi devrimidir. Yıllardır inkâr ve imha sistemi altında her türlü zulme uğramış, her türlü işkenceye maruz kalmış kimliğinden mahrum bırakılmış Rojava halkı bugün diyor ki yaşam olacaksa özgürce olsun diyor. Ve özgürlüğe yürüyor değerli halkımız Rojava halkı kimliksizliği reddediyor Rojava halkı onuruna sahip çıkıyor. Ve değerli halkımız büyük mücadeleyle yılların emeğiyle, direnişiyle, Rojava’da bir halk devrimi gerçekleştirildi. Bizler bu devrimi selamlıyoruz ve bu devrimi sonuna kadar savunacağız ne pahasına olursa olsun Rojava devrimini sahipleneceğiz ve savunacağız herkes bunu böyle bilsin.” dedi.

Konuşmaların ardından BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan Nusaybin’den ayrılırken, edinilen bilgiye göre Aysel Tuğluk, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP İlçe Başkanı Abdulbari Eren ve bazı vatandaşlar sınır bölgesinde Rojava’ya destek olduklarını göstermek için sabaha kadar nöbet tutacak.

(Ufuk ASMAN – Muhammed DOĞAN – Yasin Burak TAN – Nurettin TEKİN – Nusaybinliyiz.com)

nusaybinliler-rojava-icin-sinira-yurudu-galeris

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.