$ DOLAR → Alış: 3,51 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 3,68 / Satış: 3,70

Akarsu’da elektrik protestosu!

Akarsu’da elektrik protestosu!
  • 04.12.2014
  • 35 kez okundu

Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne 30 kilometre mesafede bulunan Akarsu Mahallesi’nde okuyan öğrenciler kış aylarının gelmesiyle beraber sık sık elektrik kesilmesi ve voltaj düşüklüğünü protesto etmek amacıyla okulları boykot eden öğrenciler TEİAŞ’ın (Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi) bir an önce elektrik kesintisine çözüm bulması talebinde bulundu. Öğrencilerin eylemine velileri, mahalle muhtarı, sağlıkçılar, kamu personelleri ve öğretmenleri tarafında da desteklendi.

Taşımalı öğrencilerinde bulunduğu Akarsu Çok Programlı Anadolu Lisesi, Akarsu İlkokulu ile Ortaokulu önünde bir araya gelen öğrenciler ellerinde taşıdıkları “eğitim hakkımız engellenemez”, “Elektriksiz günlere son”, “Bîjî berxwedana ceylanê” dövizleri taşıdı. Eylemde konuşan Mahalle Muhtarı Halil Yalap, sabah saatlerinden sonra mahallede elektrik kesintisi yaşandığını söyleyerek, öğrencilerin artık soğuktan dolayı sınıflarından eğitim alamaz duruma geldiklerin ifade etti. Okul bahçesinde bulunan elektrik direğinin de tehlike saçtığını belirten Muhtarı Yalap; “defalarca direğin okul bahçesinden çıkarılması için dilekçe verdim. Ancak bize verilen cevap siz ne yapıyorsanız yapın biz direğe karışmıyoruz. Yarın bu çocuklara elektrik çarpar da bir şey olursa bunun hesabını kim verecek.” dedi.

Gözyaşları içerisinde çaresizliğini anlatmaya çalışan Ortaokul öğrencisi Nazlı Gökkan; “İstanbul’da neden elektrik kesintisi olmuyor da neden burada oluyor. İstanbul’dan buraya geldim; fakat geldiğime sevinemiyorum. Elektrikler yok diye derse giremiyoruz. Ders çalışamıyoruz. Lütfen artık bir şey yapın” şeklinde konuştu.

Sağlık Ocağı’nda çalışan Hemşire Behiye Turgut ise, elektrik kesintisinden dolayı ellerinde bulunan aşıların ve ilaçların bozulduğunu söyleyerek bu sebepten dolayı hastalara hizmet veremediklerini söyledi.

‘Mademki kardeşiz neden eşit değiliz’

Son olarak konuşan lise öğrencisi Ömer Tanhan da elektrik kesintisinin bu kadar yoğun olmasının tek nedeni Güneydoğu’da ve Kürt olmalarına bağlıyor. Tanhan; “1,5 aydan beri elektrik kesintisi oluyor. Soğuktan dolayı sınıflarda oturamıyoruz. Sırf Kürt olduğumuz için bize ayrımcılık uygulanıyor. Lafa gelince ‘kardeşiz’ diyorlar. Mademki kardeşiz neden batıdaki çocuklarla aynı eğitimi göremiyoruz” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra öğrenciler okul önünde 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirerek dağıldı.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – DİHA)

akarsuogrencileri-elektrikprotest-1

akarsuogrencileri-elektrikprotest-2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.