$ DOLAR → Alış: 4,05 / Satış: 4,07
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Pire İlaçlama

Pire İlaçlama
  • 03.06.2014
  • 42 kez okundu

Pire İlaçlama

Pireler üzerinde yaşadıkları canlının kanını emerek beslenirler. Deriyi delmek ve kan emmek için, deriyi uyuştururlar. Deriyi uyuşturmak içinse tükürük salgılarını kullanırlar. Tükürüklerinde bulunan Yersinia Pestis adlı (bakteri) insanlara bulaştığında ölümcül Hıyarcıklı Veba hastalığı meydana gelebilir.

Bu nedenle pireler ile temas eden herkesin pire ilaçlaması yaptırması gayet yerinde olur. Çünkü pireler sadece Hıyarcıklı Veba hastalığının dışında da birçok hastalığı bulaştırabilirler. Pire ilaçlamasını özellikle evinde kedi veya köpek besleyen kişilerin kesinlikle ihmal etmemesi gereken bir konudur. Çünkü pireler evimize kedi ve köpeklerin üzerinde çok rahat bir şekilde gelebilirler. Köpeğinizi veya kedinizi düzenli olarak pir ilaçlaması yaptırmanız sizin ve aileniz için hayati önem sahiptir.

Pirelerin bulaştırdıkları hastalıklar arasında, keme piresi (Xenopsylla cheopis) ve akrabaları tarafından bulaştırılan veba, Hıyarcıklı veba, Tifüs hastalığı, Alerjik hastalıklar, dizanteri, cilt hastalıkları, humma mikrobu, veba hastalığı ve kuduz hastalıklarını bulaştırırlar. Pire ilaçlaması yapılmadığı takdirde sayılan bu hastalıkların çoğu kesinlikle ölümcüldür veya kalıcı hasar bırakabilen hastalıklardır.

Pire İlaçlama

Pireler tropik iklim böcekleri olduklarından dolayı, pire popülâsyonunda yaz aylarında artış görülür. Bu nedenle özellikle kedi ve köpekleri dışarı çıkarıp tekrar eve getirdiğinizde veya bahçenizde köpek varsa mutlaka üzerinde pire olup olmadığının kontrolünün yapılması ve üzerinde pire bulunmasa bile mutlaka pire ilaçlamasının yapılması gerekir. Fareler tarafından da pireler taşınabilir bu yüzden hem pire ilaçlama hem de fare ilaçlama yaptırmak en doğru çözümdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.