$ DOLAR → Alış: 3,59 / Satış: 3,61
€ EURO → Alış: 3,78 / Satış: 3,79

“Rojava’dan doğan güneş halkları özgürleştirecek”

“Rojava’dan doğan güneş halkları özgürleştirecek”
  • 26.01.2013
  • 42 kez okundu

Mardin’in Nusaybin ilçesinde DTK Kadın Meclisi ve DTK bileşenleri tarafından 10 bine aşkın kişinin katılımıyla Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde “Rojava’dan doğan güneş halkları özgürleştirecek” şiarıyla miting gerçekleştirildi.

Mitingin yapıldığı alan yeşil, sarı, kırımızı bayraklarla donatıldı. Kadınların mitinge yöresel kıyafetleriyle katıldı.

Miting alanına “Rojava’dan doğan güneş halkları özgürleştirecek” “Amara’da doğan güneş, Rojavayı özgürleştirecek” pankartlarının yanı sıra, Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin posterleri asıldı. Ayrıca miting alanında bulunan on bine aşkın kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan ile Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarını taşıdı.

Sık sık PKK lideri Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı miting alanında “Jinjiyanazadî” sloganı da hiç dillerden düşmedi. PKK bayrakları ile DÖKH flamalarının açıldığı mitingte ilk önce konuşan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bugün Nusaybin’de tarihi bir gün yaşandığını belirterek, Paris’te Kürt kadın siyasetçisi Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketi çalışanı Leyla Şaylemez’i katledenlerin sorumluları açığa çıkarılmadığı müddetçe, kadınlar Avrupa ülkeleri ile özellikle Türkiye’yi affetmeyeceklerini söyledi.

‘Bizleri tel ve mayınlarla ayıramazlar’

Nusaybin 1992 yılı Newrozunda yaşananları ile Kamışlı ve Halep katliamını hatırlatan Gökkan “Kimse Kamışlının sorunu Nusaybin sorunu değildir diyemez. Bizi tel mayınlarla parçalayamazlar. Barış için kadınlar olarak birlikte baş kaldırmaya devam edeceğiz” dedi.

Ardından BDP Mardin İl Eşbaşkanı Sihem Elveren Alp, miting alanındaki katılımcıları selamlayarak, “KCK” adı altında yürütülen operasyonlar nedeniyle tutuklanan arkadaşlarının aralarında olmadığını belirterek, iradelerinin kendilerini özgürleştireceğini söyledi. Elveren’in ardından sahneye Suriye’deki çatışmalardan aileleriyle kaçarak Nusaybin’e gelen bir grup kadın sahneye çıktı.

Kadınlar adına konuşan Leyla Yusuf, artık savaş istemediklerini ve barış istediklerini dile getirerek, “Şehitlerimizin kanıyla sınırları kaldıracağız. Artık aramızda sınır istemiyoruz” şeklinde konuştu.

BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata, Kürtçe yaptığı konuşmasında Afrin, Kamışlı ve Serekaniye ile dayanışma amacıyla alanlarda olduklarını söyledi.

‘Kürtlerin yüreğinde korku kalmamıştır’

Ayla Akat Ata, bugün miting alanında yalnız olmadıklarını kaydederek, Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçisi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile birlikte olduklarının altını çizdi. Tarihi bir süreçten geçtiklerini ifade eden Ata, bu tarihi sürecin sonunda Kürt halkının kazanacağını söyledi. “Rojava’daki halk diyor ki Esad ya da kim geliyorsa gelsin ama demokrat olsun. Kim demokratım diyorsa, demokratik yaşamdan yanaysa onlarla birlikte olacağız. Ama zulmedenlere karşı da direnmeye devam edeceğiz” diyen Ata, şöyle devam etti. “Herkes bilsin ki Kürt halkının yüreğinde Allah korkusundan başka korku kalmamıştır. Yılladır olduğu gibi bundan sonrada baskı ve zulmü kabul etmeyeceğiz. Rojava’daki özgürlük dört parça Kürdistan’ın özgürlüğüdür. Birlikteliğimizi bundan sonra daha da güçlendirmeliyiz. Tüm Avrupa ülkeleri ile özellikle Türkiye’ye Rojava halkının yalnız olmadığını göstermeliyiz. Rojava’nın özgürlüğü, Nusaybin’in özgürlüğüdür. Sonuna kadar önderliğimizin ve şehitlerimizin arkasındayız.”

‘Kürdistan’ın dört parçasında el ele vererek özgürleşeceğiz’

Ata, DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ile İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, Öcalan’ın halkın durumu ve birlikteliğinin nasıl olduğunu sorduğunu kaydetti. Ata, Öcalan görüşmede, “Kürt sorununun demokratik çözümü için verdiğimiz mücadele 20 yıl oldu. Özal döneminde de görüşmeler oldu. Bugün de çözüm çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bunun için çalışmalarımızı güçlendirmeliyiz ki barışın yolu, verilen mücadeleden geçer. Ne kadar mücadele edersek o kadar barışa yaklaşırız” dediğini belirterek, “Sayın Öcalan görüşmede Kürdistan anneleri ile kadınlarına selamlarımı söyleyin” dedi. Gelişmelere rağmen, devletin Kürtleri yok saymaya devam ettiğinin altını çizen Ata, “Biz de onlara diyoruz ki nasıl yıllardır mücadele ederek varız dediysek bugünde varız demeye devam edeceğiz. Devlet bunu bilsin. Halkımız, ‘be serokjiyannabe’ diyor. Biliyoruz ki çözümün yolu İmralı’dadır. Nasıl ki Sayın Öcalan 14 yıldır İmralı’da mücadele ediyorsa bizde Kürdistan her mahalle ve sokağında mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar Arap, Türk ve Acem devleti kimliğimizi tanımadıysa bu bizim birlikteliğimizden zayıflığından kaynaklandı. Bundan sonra Kürdistan halkı olarak birlikteliğimizi güçlendirip el ele vererek özgürleşeceğiz” dedi.

‘Rojava’da siyasal devrim gerçekleşmiştir’

Ardından konuşan DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk ise, konuşmasına Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçisinin mücadele bayrağını yerde bırakmayarak mücadelelerini taçlandıracaklarını belirterek başladı.

Geçtiğimiz günlerde Nusaybin’in merkezinde yaşanan çatışmada HPG’li Mehmet Şirin Cebe’nin katledildiğini vurgulayan Tuğluk, “Hemde İmralı ile yapılan görüşmeler esnasında böyle bir infaz gerçekleşti. Şimdi karşılarına çıkıp sorduğumuzda ‘hem öldürürüz hem de barışırız’ diyorlar. Biz böyle barış istemiyoruz. Barış mücadelesi saygıyla olabilir. Biz herhangi bir barıştan değil, onurlu bir barıştan bahsediyoruz” dedi.

Ortadoğu’da tarihsel gelişmeler yaşandığını dile getiren Tuğluk, şunları kaydetti: “Ortadoğu siyasal bir denge ve coğrafya olarak bir değişimden geçiyor. Böyle bir süreçte Kürt halkı tarihsel bir misyon üstlenmiştir. 100 yıldır Kürt halkı sömürgeciler tarafından paramparça edilmiş kimliksiz ve statüsüz bırakılmış bir halktır. Ve Kürt halkı artık bu statüsüzlüğü değiştirecek bir misyon üstlenmiştir. Rojava’da halk bu misyonu yerine getirmiştir. Rojava’daki halkımızın ortaya koyduğu mücadele bir siyasal devrimdir. Rojava’da siyasal devrim gerçekleşmiştir. Halkımız yıllarca devam eden Esad diktatörlüğü, milliyetçi ve millitarist politikalarını bertaraf ederek, yönetimi ele geçirmiştir. Kurulan halk meclisleriyle yönetim halkın eline geçmiştir.”

‘Türkiye silahlı çetecilerle Suriye Kürdistan’ına müdahale etmiştir’

Tuğluk, Rojava’da aynı zamanda bir kadın devriminin de gerçekleştirildiğini dile getirerek, kadınların adının dahi alınmadığı bir coğrafyada, kadınların kadın-erkek ayrımını ortadan kaldırarak devrim mücadelesi içerisinde aktif bir şekilde yer aldığını söyledi. “Şimdi Rojava’da kadınlar Demokratik Özerklik temelinde Medeni Kanunu yazıyorlar” diyen Tuğluk, kadınların öncü olma rolünü pratiğe geçirdiğini kaydetti. Sömürgeci ve egemen güçlerin, Rojava’daki halkın statü kazanımlarını sindiremediğini belirterek, “Bu devrimi engellemek için her türlü sinsi oyunlar oynanıyor. Bu süreçte Türkiye tamamen Kürt düşmanı bir politika izlemiştir. Sonuç alamayınca çetecileri silahlandırıp Kürtlerin üzerine saldırttılar.

Açıktan yapamadıkları müdahaleyi çeteleri silahlandırarak dolaylı yoldan Suriye Kürdistan’ına müdahale etmiştir. Buradan devlet yetkililerine sesleniyoruz. Çeteleri silahlandırmaktan vazgeçin. Suriye’nin meşru, demokratik iradesine saygı gösterin. Açık ve net olarak söylüyoruz. Nereden gelirse gelsin? Hangi güçten gelirse gelsin? Biz Rojava halkını sonuna kadar savunacağız. Kuzey Kürdistan’daki Kürtler olarak Rojava’ya sahip çıkacağız. Her türlü desteği sunacağız.

‘Güney Kürdistan yönetimi oyuna gelmemelidir’

“Siyasi politikalarla sonuç alamayınca oradaki halkı açlıkla terbiye etmeye çalıştılar. Ve Güney Kürdistan yönetimi de bu yanlışın içerisinde yer alarak kapılarını kapattı. Bu vicdansızlık ve insafsızlıktır. Bu oyunun içerisinde Güney Kürdistan yönetimi yer almamalıdır. Ve Rojava halkının yanında olmalıdır. Kapıların açılması gerekiyor” diyen Tuğluk, Rojava halkının açlıkla terbiye edilemeyeceğini söyledi. Dünya ve tüm Avrupa ülkelerinin Rojava’daki meşru kazanım ile statüye sayı göstermesi gerektiğini belirten Tuğluk, Türkiye’yi uyararak, silahlı çeteleri Rojava’ya göndermekten vazgeçmeye çağırdı.

Kürt halkı ile PYD’nin sadece Kürt halkı için tüm Ortadoğu halkı mücadele ettiğini söyleyen Tuğluk, 21 yy Kürtlerin kazandığı bir yüzyıl olacağını belirterek, “Güney Kürdistan” yönetiminin de bu ruhla sürece yaklaşması gerektiğini söyledi. “Tüm bu nedenlerle Kürdistan Konferansının yapılması gerekiyor” diyen Tuğluk, “Demokratik özerk Suriye yaratılıncaya kadar desteğimizi sunmaya devam edeceğiz” dedi. Ardından Nusaybin merkezde yaşanan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Mehmet Şirin Cebe’nin ablası Seyran Cebe sahneye çıkarak kitleyi selamladı.

Mitingin ardından on bini aşkın kişi hep bir ağızdan attığı sloganlar eşliğinde Kamışlı sınırına yürüdü. Sınıra yürüdükten sonra mitinge katılanlar sessiz bir şekilde dağıldı.

miting1 miting4 miting5 miting2miting3

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.