$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,52
€ EURO → Alış: 3,94 / Satış: 3,96

Selahattin Demirtaş Nusaybin’deydi

Selahattin Demirtaş Nusaybin’deydi
  • 22.08.2013
  • 52 kez okundu

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz’la birlikte Nusaybin’i ziyaret etti.

Selahattin Demirtaş’ın ilk durağı Nusaybin Belediye Başkanlığı oldu, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’la görüşen Demirtaş daha sonra Kaymkamlığı ziyaret etti.

Nusaybin’e yeni atanan Kaymakam Abdulhalim Can’a görevinde başarılar dileyen Demirtaş ve heyeti Kaymakamlıkta kısa bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Selahattin Demirtaş kendilerine eşlik eden konvoylarla birlikte BDP ilçe binasına gittiler. Burada Demirtaş’ı binlerce kişi karşıladı. Sloglanlar eşliğinde karşılanan Demirtaş ‘Nusaybin seninle gurur duyuyor” sloganına karşılık kendisini bekleyen herkesi selamladı.

BDP ilçe binası balkonunda konuşan Selahattin Demirtaş, halk tarafından toplanan yardımların Suriye’ye ulaştırılması amacıyla Nusaybin’e geldiklerini belirtirken, yardım etmekten kaçınmayan herkese teşekkür etti.

Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti ; “2 yıldan bu yanadır Suriye’de bir iç çatışma, Esad rejiminin zulmü onun yanında birde bu yetmezmiş gibi şimdi kendine İslam maskesi takmış el kaide ve el nusra gibi çetelerin katliamları yaşanıyor. Biz daha öncede belirttik burada bir kez daha belirtmek istiyorum biz bu tür çetelere İslam demiyoruz insan bile demiyoruz, bunun İslamla, dinle, Allah’la, kitapla alakası yok kadın,çoluk,çocuk demeden boğazlarını kesen katleden ve bunu kendince İslamiyet adına yapan bir anlayışı asla dinimizle alakası olamaz, buradan bütün halkımızı bu konularda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çünkü özellikle bu bölgede bazı gençlerimizi de aldatarak, kandırarak cihada gidiyoruz adı altında götürüp kardeşi,kardeşe kırdırıyorlar. Orada Kürt’e karşı Kürdistan’a karşı cihad olmaz İslam’da böyle bir anlayış yoktur. Orada bir halk kendi köyünü, kendi toprağını savunuyor ne kimseye saldırmış ne kimseye düşmanlığı var Rojava halkı kimseye karşı katliam yapmıyor, sadece kendi meşru savunmasını yapıyor. Rojava halkının kimsesiz olmadığını herkes bilmek zorundadır, Kamışlı yalnız değildir.”

NUSAYBİN NEYSE KAMIŞLI ODUR!

“Nusaybin neyse Kamışlı odur arada bir fark yoktur. Araya çekilmiş tel örgüler kardeşi kardeşten bugüne kadar ayırmamıştır, bu saatten sonra da ayıramaz, biz şunu istiyoruz bugün Rojava halkı kendi iradesiyle geçici yönetimini oluşturuyor ve Türkiye’nin buraya 800 km. sınırı var. Ve bu mayınlı sınır, tel örgülü sınırdan çıkarılabilir bir kardeşlik, bir barış sınırına dönüşebilir bu mümkündür biz bunun için uğraşıyoruz, çünkü İmralı’da sayın Öcalan’la yaptığımız son görüşmede de kendisi hem sizlere hem Rojava halkına selamlarını iletti ama kendisi şununda altını çiziyordu evet biz bu sınırı halkları birbirinden ayıran mayınlı tel örgülü sınır olmaktan çıkarabiliriz, bir barış,kardeşlik sınırı yapabiliriz. Bizlerde parti olarak halkımızla birlikte bu anlayışla hareket edeceğiz. Ve görüyoruz ki sınırın diğer tarafında kardeşlerimizde gerek PYD yetkilileri gerek orada ki yüksek konsey Türkiye’yle diyalog içerisinde sorunlarını çözmek istiyor. Şimdi Türkiye’nin bu diyaloğu daha da geliştirmesini bekliyoruz. Ve en kısa zamanda Nusaybin sınırının hem ticarete hem insan geçişine ve insani yardım geçişine açılmasını bekliyoruz, biz bu konuda girişimlerimizi sürdürüyoruz. Umut ediyoruz ki sınırın diğer tarafında da Esad güçleride bu konuda artık işlerin böyle yürümeyeceğini görecekler ve o sınırı teslim etmeleri gereken kimse ona en kısa zamanda teslim edecekler.”

“SURİYE’DE Kİ KATLİAM BİZİ ÖLDÜRMÜŞTÜR”

Katliam ve zulmün sadece Mısır ve Suriye’de ki insanlara değil herkese yapıldığını ifade eden Demirtaş, “Suriye’de kimyasal silahla gerçekleşen katliam bizi öldürmüştür. Yaşanan bütün katliamlarda zulüm gören halkların,mazlumların kendisidir. Biz hiç birinin arasına fark koyamayız.” dedi.

BDP ilçe binasında konuşmasını sonlandıran Selahattin Demirtaş’ın Nusaybin’de son durağı Nusaybin sınır kapısı oldu. Kendisine eşlik eden Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’la birlikte Sınır kapısına gelerek yetkililerden bilgiler alan Demirtaş şunları söyledi ; “Özellikle bir çok bölgede toplanan insani yardımların ve iki ambulansın sınırın diğer tarafında yardıma muhtaç olan insanlara gönderilmesi için bir çalışma yürütüyoruz. Burada belediye başkanımız, parti teşkilatımız uzun süredir yardım faaliyetlerini koordine ediyorlar. İnsani yardım çerçevesinde ulaştırabildiğimiz kadar yardımı bizde parti olarak orada mağdur olmuş herkese göndermeye çalışıyoruz. Ciddi sorunlar var daha önce kullanılan Nusaybin sınır kapısı Esad güçlerinin kapatmış olması nedeniyle kapalı, alternatif olarak Kızıltepe’nin Şenyurt sınır kapısı var orada da sınır faaliyetleri insani koridor hükümet tarafından resmen açılmadığı için bürokratik zorluklarla karşılaşıyoruz biz bütün bunları aşmaya çalışıyoruz.” dedi.

Selahattin Demirtaş ve heyeti daha sonra Şenyurt’a hareket etti.

(Ufuk ASMAN – Nusaybinliyiz.com)

bdp-es-genel-bsk-selahattin-dmrts-1

bdp-es-genel-bsk-selahattin-dmrts-2

bdp-es-genel-bsk-selahattin-dmrts-3

bdp-es-genel-bsk-selahattin-dmrts-4

bdp-es-genel-bsk-selahattin-dmrts-5

bdp-es-genel-bsk-selahattin-dmrts-6

bdp-es-genel-bsk-selahattin-dmrts-7

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.