$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

STK’lardan Rojava’ya destek

STK’lardan Rojava’ya destek
  • 06.08.2013
  • 32 kez okundu

Rojava’da meydana gelen katliamlara sessiz kalmadıklarını belirtmek için Eğitim-sen, Mardin Nusaybin Baro temsilciliği, Esnaf kefalet kooperatifi, SES, Kuyumcular derneği, Esnaf sanatkarlar odası, Tümbel-sen, 02 nolu şehiriçi kooperatifi, 69 no lu Nur kooperatifi, Haber-sen, Nusaybin şoförler cemiyeti, Kurdi-der, Bes, Genel-iş, Meya-der, Petrol-iş, Muhtarlar derneği, Seyitler derneği, Tmmob, Hdk ve Tuhader üyeleri ellerinde yazılı pankartlarla Barış parkında bir araya geldi.

Barış parkı önünde toplanan STK’lar adına basın açıklamasını Eğitim-Sen temsilcisi Abdullah Gökçe yaptı ; “Suriye iç savaşında Esad ve batılı devletlerce desteklenen muhalifler arasında taraf olmayan, kendi öz güçleriyle, Kürt kimlikleriyle var olmaya çalışan Rojava halkına yönelik baskı ve saldırıların sivil halka yönelik kaçırma ve katliam boyutlarına ulaştığını hepimiz görmekteyiz. Yerel kaynaklardan gelen ve çeşitli uluslararası haber kaynaklarına yansıyan görüntü ve bilgilere göre, El Kaide bağlantılı El Nusra gibi çeteler ve Özgür Suriye Ordusu taburlarının Halep bölgesinde yer alan ve 40 bin Kürt nüfusunun yaşadığı Sefire ilçesine bağlı Tıl Eran ve Tıl Hasil beldelerinde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 50 silahsız sivili katlettiği, 350 sivili de kaçırdığı, Yine Tıl Eran’dan kamyonetle kaçan 20 kişinin doçka ve havan toplarıyla taranıp katledildiği ve katledilenlerin çoğunun başlarının kesildiği bildiriliyor. Bizler bunu topyekun bir katliam girişimi olarak değerlendiriyor ve bu katliamı yapan alçakları lanetliyoruz. Suriye savaşında dengelerin değişerek Esad’ın kısa sürede gönderilemeyeceğini kabullenenler, bölgeye dışarıdan yığdıkları ve her anlamda destekledikleri güçleri Kürt halkının üzerine salmakta, El Kaide, El Nusra gibi düşman ilan ettikleri, gerici, katliamcı çetelere göz yummakta, her anlamda destek sunmaktadırlar. Rojava’da yaşayan, kendi kimliğine cesurca sahip çıkan Kürt halkına yönelik katliamlar karşısında iki yüzlü ve riyakar davranan toplumları şiddetle kınıyoruz.

Suriye’de devam etmekte olan iç savaşta yaşanan katliamlarda sadece Esad güçlerini, Mısır`da ise sadece Müslüman Kardeşlere yönelik saldırıları kınayan AKP iktidarının Rojava`da kadın ve çocuk demeden Kürtleri hedef alan insanlık dramı karşısında sessizliğini sürdürmesi manidardır. Kadın ve çocukların acımasızca katledildiği Rojava’ya insanı yardım malzemesi taşıyan tırların bile geçişine izin verilmemesi AKP Hükümetinin adı geçen çeteci güçleri desteklediği, koruduğu ve yönlendirdiği iddialarının gerçekliğine işaret etmektedir.

Ramazan ayında olmamıza rağmen İslam dinini çıkar ve terör emellerine alet etmeye çalışanların, camilerden yapılan ‘Kürtlerin malı ve namusu helaldir’ çağrıları ile yürütülen saldırılarda, AKP’nin desteklediği Nusra çeteleri evleri yakıyor, Kürtlerin mülklerini yağmalıyor,kadınlara tecavüz ediyor, bebekleri katlediyor.
Bir yandan Kürt sorununda barış sürecini yürütürken, diğer yandan Batı Kürdistan’da Kürt halkına yapılan zulme ortak olması, AKP’nin samimiyetsizliğinin göstergesidir. AKP tek bir şeyde samimidir: Türk devletinin, Kürt halkının kendi kaderini tayin etmesini her ne şekilde olursa olsun engelleme politikasıdır.

AKP hükümeti, El kaide bağlı el nusra katillerine gelince sınırları hoyratça açmakta lojistik destek sağlamakta ama maalesef Rojava da ki kardeşlerine yiyecek ve ilaç yardımı yapmak isteyen kesimlere sınır kaplarını kapatmakta ve destek olmak isteyenlerede şiddet kullanmakta.Bu nedenle Rojava’ya yönelik insanlık dışı ambargonun da doğrudan uygulayıcısı durumundadır. Tüm dünyanın gözleri önünde, Kürt halkı katledilmekte, aç bırakılmakta, kapana kıstırılmaya çalışılmaktadır.Oysa Rojava Halkı sadece rejime, muhaliflere ve çetelere karşı toprağını savunmaktadır. Kendi kaderini belirleme mücadelesi vermektedir. Rojava’daki siyasi aktörler Suriye’nin bütünlüğü içerisinde, Özerk Bir Kürdistan hedeflediklerini dünya kamuoyu ve ilgili taraflara defalarca izah etmişlerdir.AKP Hükümetİ Kürtlerin ve Kürdistan halkının herhangi bir parçadaki kazanımını kendi aleyhine bir gelişme olarak görmeyi bırakmalıdır.
Aynı telaşın yıllarca “Güney Kürdistan Federal Yönetimi” için de gösterildiğini gördük. Oysa şimdi Federal yönetimle milyonlarca dolarlık ticari antlaşmalar içindedir.

AKP Hükümetİ Suriye’den derhal elini çekmeli ve Rojava Devrimi’ni boğma çabalarına son vermelidir. Rojava halkı ile siyasi temsilcileri Türk halkının düşmanı değildir.
Baas rejiminin alternatifi, mevcut haliyle bile tüm insani ve İslami değerlerin ayaklar altına alındığı savaş değildir. Karşılıklı müzakere, diyalog ve çözüm süreciyle sorunlar halledilebilir. Rojava halkı ne Baas rejiminin ne de İslam dinini kendilerine kalkan yapan uluslar arası terör şebekelerinin yanında değildir. Türkiye’nin bu terör şebekelerine yol verdiği, silah ve para ile desteklediği, lojistik sağladığı sır değildir.Türkiye’nin bu tutumunu terk etmesini talep ediyoruz.

Buradan Uluslararası tüm insan hakları kuruluşlarına, hükümet yetkililerine, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine ve Türk- Kürt kamuoyuna sesleniyoruz. Rojava’da yaşanan insanlık suçlarına karşı sessiz ve seyirci kalmayınız. Bu, hepimizin üzerine düşen ahlaki, vicdani ve insani bir sorumluluktur.
Suriye’nin geleceğine emperyalistler ya da Esad rejimi değil, hiçbir baskı ve yönlendirme altında kalmadan Suriye’de yaşayan halklar karar vermelidir. Halklar er ya da geç Halepçe’nin, Roboski’nin, Rojava’nın ve diğer tüm katliamların hesabını soracak, birlikte yaşama iradesini göstereceklerdir.Biz Nusaybindeki STK lar olarak Suriye’de emperyalist müdahaleler sonucunda derinleşen savaş boyunca sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen tüm katliamları ve son olarak Rojava’da yaşanan katliamı bir kez daha kınıyor, halkın özgür iradesine yönelik olarak gerçekleştirilen her türlü saldırının karşısında olduğumuzu bunun yanında Rojava daki kardeşlerine sahip çıkmak için demokratik eylem yapmak üzere Ceylanpınar a gitmek isteyen kitleye karşı uygulanan engellemeleri ve şiddeti kınadığımızın bilinmesini istiyoruz.”

Açıklamanın ardından 5 dakika oturma eylemi yapıldı. BDP ilçe başkanı Abdulbari Eren akşam saat 20:30’da Şirin Bulvarında yapılacak yürüyüşe herkesi beklediklerini söyledi.

(Ufuk ASMAN – Yasin Burak TAN – Nusaybinliyiz.com)

egitim-sen-aciklama-rojava-1

egitim-sen-aciklama-rojava-2

egitim-sen-aciklama-rojava-3

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.