$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,65 / Satış: 3,66

Taşeron işçiler Genel-iş sendikasına geçti

Taşeron işçiler Genel-iş sendikasına geçti
  • 03.08.2013
  • 36 kez okundu

Mitanni Kültür Merkezinde bir araya gelen taşeron işçiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel iş sendikasına geçtiklerini açıkladı.

Grup adına konuşma yapan Menal Koç şunları söyledi ; “Nusaybin bünyesinde iş yapan şirketlerde çalışan taşeron işçileriyiz. AKP hükümeti çalışan işçi sınıfını bölerek ve parçalayarak ucuz çalıştırma adına taşeron işçiliğini icat etmiştir. Halbuki hükümetin kendi yasalarına baktığımızda çalışan herkesin işçi olarak geçtiği AKP’nin işçi düşmanlığı siyaseti sayesinde işçiliği icat edilmiş taşeronluk eşittir kölelik anlamına gelir. Bizler işçiyiz haklarımızı alıncaya dek siyasi mücadelemizi yapacağız, bizler farkındayız. emek mücadelesi siyasi mücadele ile birleşmedikçe emeğin ve alın terinin karşılık bulması mümkün değildir. Bundan dolayıdır ki burada tüm çalışan kesime sesleniyoruz ; ismimiz ne olursa olsun bizler işçiyiz. Birleşmedikçe mücadeleyi ortaklaşmadıkça kazanmanın mümkün olmadığını bu konuda herkesi birliğe ve hak emek etrafında birleşmeye davet ediyoruz. Bizde bugün Disk Genel İş Sendikasına üye oluyoruz. Mücadelemizi bu çatı altında yürüteceğiz.” dedi.

Açıklamanın ardından, Şanlıurfa Genel-iş Sendikası Başkanı Sadık Demir “Aramıza katılan arkadaşlara hoş geldiniz diyorum. Bizlerde sendika olarak bunun farkındayız emek mücadelesi eşittir siyasi mücadeleyle birleşmedikçe bunun başarı şansının olmayacağını biz her zaman biliyorduk bugünde aynı şeyi tekrar ediyoruz. Taşeron işçiliği eşittir köle işçi biz bunu kıracağız, kesinlikle biz emekçiyiz,işçiyiz! Biz hakkımızı alıncaya kadar mücadelemizden asla yılmayacağız, sendika olarak taşerondaki arkadaşların sendikamızı tercih ettiklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu sürecin zorlu bir süreç olduğunu çünkü AKP hükümeti taşerondaki işçilerin sendikal hak elde etmemesi için elinden gelen bütün anti yasalarını hayata geçirmiş bulunmaktadır. Bizler AKP’nin bütün taşerona karşı anti yasalarına rağmen o yasalara inat arkadaşları üye yaptık, arkadaşların emek mücadelesini bugün itibariyle DİSK sendikası olarak biz devraldık, başarılı olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Basın açıklamasından sonra Mitanni Kültür Merkezinde toplanan grup kendi aralarında yaptıkları konuşmalardan sonra oradan ayrıldı.

(Ufuk ASMAN – Nusaybinliyiz.com)

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.