$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,02 / Satış: 4,03

Türk: Mardin bir dünya şehridir

Türk: Mardin bir dünya şehridir
  • 29.01.2014
  • 40 kez okundu

Tüm Bel Sen Mardin Şubesi, 4. Olağan Kongresi’ni Yay Grand Oteli Konferans Salonu’nda yaptı. Kongreye KESK Mardin Şubeler Platformu bileşenleri, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, STÖ temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Kongrenin yapıldığı salona, “Özgür katılımcı, demokratik bir yerel yönetim”, “Birlikte güçlü olacağız, örgütlülüğümüz gücümüzdür”, “Roboski’yi unutmadık unutturmayacağız” ve üzerinde Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafının bulunduğu “Özgür kadınlar ışığında özgürlüğe yürüyoruz!” yazılı pankartlar asıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından, kongrenin açılış konuşmasını yapan Tüm Bel Sen Mardin Şube Başkanı İzzetin Karaboğa, AKP’nin Kürt sorununun çözümü için adım atmama ve oyalama ısrarına ilişkin, “Kürt halkının cevabı süresiz direnmek ve süresiz serhildan olacaktır. Kürtler yıllardır yürüttüğü özgürlük mücadelesinin meyvelerini başta Rojava olmak üzere çok alanda almıştır. Demokratik Modernite’yi hayata geçirmek her yurtseverin temel görevidir” dedi.

Türk: Demokratik konfederalizm halkların geleceğidir

Eğer bir ülkede kadınlar ve sivil toplum kurumları yönetimde söz sahibi ise orada demokrasiden söz edilebileceğini ifade eden BDP Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, Kürtlerin resmi ideolojiye karşı mücadelesini yıllardır sürdürdüğüne dikkat çekti. Türk, Rojava’da Cizîrê Kantonu’nun özerklik ilanından sonra yarın Kobani ve 29’unda Efrin’i özerklik ilanını yapacaklarını belirterek, “Türkiye Kürdistan’ında da buna ilişkin köklü bir mücadele var. Sayın Öcalan’ın önerdiği Demokratik Konfederalizm ile bütün halkların geleceğinin kendi kimlik ve kültürleri temelinde yaratılması öngörülmektedir” dedi.

Türk: Mardin bir dünya şehridir

“Mardin’i çağdaş ve yaşanılır bir şehir yapalım. Bunu kolektif bir çalışma ile yaparak halkın nasıl bir şehirde yaşamak isteğini soralım? Mardin bir dünya şehridir. Amed çok önemli bir şehirdir ancak Ortadoğu açısından Mardin daha önemlidir” diyen Türk, devletin Mardin’i kaybetme korkusu ile farklı yollara başvuracağını ve bu konuda yurttaşların uyanık olması gerektiğini söyledi. Türk’ün ardından kısa bir konuşma yapan BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, demokratik özerklik referandumu olan seçimlerde sendika ve sivil toplum kurumlarına çok iş düştüğünü dile getirerek Tüm Bel Sen Mardin Şubesi 4. Olağan Kongresi’ni selamladı.

Yapılan konuşmaların ardından ise Mali ve Faaliyet Raporları okundu. Tek liste ile gidilen seçimde başkanlığa İzzetin Karaboğa seçilirken, yönetim kuruluna Ahmet Akçakaya, Davut Bozan, Emine Yaşar Öcalan, Salih Çelik, Mehmet Ali Dal, Bilal Vural seçildi.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi)

tumbelsen-ahmetturk-1

tumbelsen-ahmetturk-2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.