$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’

Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya ve Cengiz Kok, Nusaybin’e bağlı köylerde çadır kuran ailelerle buluştu. Ziyaretlerde konuşan Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, “Nusaybin’i yeniden Nisêbîna rengîn yapacağız” dedi.

Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
  • 10.08.2016
  • 3.089 kez okundu

Kentte yaklaşık 5 ay süren yasağın kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelerek çalışma yürüten heyetler, ailelerle bir araya gelerek birlik ve dayanışma mesajı verdi. Ziyaretler esnasında sıcak kareler yansırken Urfa’nın Halfeti ilçesinden gelen kadın heyeti, Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanları Cengiz Kok ile Sara Kaya, HDP Kadın Meclisi, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP, İstanbul Kadın Koordinasyonu ve HDK yöneticileri halkla kucaklaştı. Yasak süresi boyunca evlerini terk etmeyen halkın ilçeye yakın köylerde kurduğu çadırları ziyaret eden heyet, kenti yeniden inşa edeceklerini ve eskisi gibi “Nisêbîna rengin” olacağının altını çizdi.

‘Nusaybin, yeniden Nisêbîna rengin olacak’

“Bugün buraya geldik, siz bizim için çok önemli ve değerlisiniz” diyen Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, 6 mahallenin tellerle çevrili olduğunu söyledi. Halkın 100 yıl da geçse bin yılda geçse toprağını terk etmeyeceğinin altını çizen Kaya, “Zor bir süreçten geçiyoruz, her zaman birbirimizin yanında olacağız. Çok yakın zamanda geçecek. Nisêbîn’i yeniden ‘Nisêbîn’a rengin’ yapacağız. Bu süreci hep birlikte atlatacağız” dedi.

‘Nusaybin’i yeniden inşa edeceğiz’

Bu süreçte bölge halkına yönelik zulme değinen Meral Danış Beştaş ise “Aynı zamanda çok büyük bir direnişte sergileniyor. Sizi dinlemeye geldik. Evinizi, her şeyinizi Nusaybin’de bıraktınız. Burada koşullarınız iyi değildir ama duruşunuz, ülkeniniz terk etmemek, göç etmemek üzerine bunun karşısında saygıyla eğiliyoruz. Büyük bir dayanışma örneği gösterip Nusaybin’i yeniden inşa edeceğiz. Sizinle olacağız” şeklinde ifade etti.

‘Halkımız, kazanacak’

“Kadın olarak, milletvekilleri olarak vazifemizi gerektiği gibi yerine getirememiş isek özrümüzü diliyoruz” diyen HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, şehrin tellerle çevrili olduğunu hatırlatan Yıldırım, bunu sonlandırmak için birlikte duruş sergilemek gerektiğini vurguladı. Birlik ve beraberliğin devam edeceğini dile getiren Yıldırım, “Yaralarımızı sarıp yeniden ayağa kalkacağız. Onurlu olan sizin duruşunuzdur. Burada yaşananlara karşı duruşunuz takdire değerdir.Halkımız kazanacak” diye konuştu.

(Nusaybinliyiz.com Haber Servisi – Nusaybin.bel.tr)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Nusaybin Belediyesine kayyum atandı
İçişleri Bakanlığı 28 belediyenin listesini açıkladı. Nusaybin Belediyesine de kayyum atandı.
Nusaybin kuzeyinde 7 ton amonyum nitrat bulundu!
Mardin Valiliği, gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Nusaybin'in kuzeyinde 7 ton amonyum nitratın ele geçirildiğini açıkladı.
Nusaybin Spor Kompleksi Projesi bitme aşamasında
Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi’nde bitme aşamasına geldi. Projede gelinen aşamaya dair açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Kaya ve Kok, “Nusaybinli...
Valilikten “çatışma” açıklaması
Mardin Valiliği Nusaybin'de çıkan çatışmayla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.
Kaya; ‘Nusaybin yeniden Nisêbîna rengîn olacak’
Nusaybin’de 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçeye gelen heyetler ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya...
Ahmet Türk ; “Tepki haberleri gerçeği yansıtmıyor”
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet...
600 aileye gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Nusaybin Belediyesi, geri dönüşlerin başladığı Nusaybin ilçesinde ilk etapta 600 aileye gıda...
Gani Bilge : “Esnafı yanlış bilgilendirmeyin”
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, sıkıntı olmayan bölgelerde bulunan iş yerleri için temizlik maksadıyla izin aldıklarını, ancak...
Dikkat : güvenliğiniz için tellerle çevrili mahallelere girmeyin
Sokağa çıkma yasağının 129 güne girdiği Nusaybin’de ‘Tellerle çevrili’ mahallelere girilmemesi uyarısı yapıldı.
Nail Şimşek Aydıntepe’ye tayin oldu
Nusaybin Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görev yapan Nail Şimşek'in tayini, Bayburt'un Aydıntepe ilçesine çıktı.
Nusaybin’de selalar okundu
Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'ye çağrıda bulundu. Nusaybin camilerinden sela sesleri yükseldi.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor
Nusaybin Kaymakamlığı, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahalleleri hariç olmak üzere sokağa çıkma yasağının 19 Temmuz 2016...
“Nusaybin afet bölgesi olarak ilan edilsin”
Nusaybin Düşünce-Der Başkanı Metin Kardaş, 5 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi.
Gani Bilge’den hassasiyet çağrısı
Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Nusaybinli vatandaşların mağdur olmaması için ticari araçlara hassasiyet çağrısında bulundu.
Valilikten “Cevizlik” açıklaması
Mardin Valiliği, Cevizlik Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.